Câștigători și învinși de la Darlington

Câștigători

Kevin Harvick – În timp ce sărbătoarea a fost înăbușită din cauza lipsei fanilor și a directivelor de distanțare socială, Harvick a obținut duminică prima sa victorie a sezonului și a 50-a din carieră.

Alex Bowman – Clasarea pe locul doi arată cât de puternică este această echipă Hendrick Motorsports. După weekendul său dominant și victoria de la Auto Club Speedway, a fost văzut printre favoriți la Darlington și a arătat că pauza din sezon nu a încetinit echipa sa.

Matt Kenseth – În primul său start în Cup de la finalul sezonului 2018, a ieșit și a terminat pe locul 10. De asemenea, spiritul său sec caracteristic a fost afișat în unele dintre conversațiile sale radio cu echipa sa. Este ca și cum nu ar fi plecat niciodată.

Ryan Preece – În mod normal, o clasare pe locul 20 nu te pune în această categorie, dar de data aceasta o face. Preece l-a depășit pe Bubba Wallace pentru locul 20 cu trei tururi înainte de final. Acest lucru este semnificativ pentru că primii 20 de finaliști din cursa de duminică vor fi inversați. Deci Preece pornește din pole miercuri seara la Darlington. Wallace, care a terminat pe locul 21, va pleca miercuri de pe locul 21.

Tyler Reddick și John Hunter Nemechek – Se presupune că începătorii din Cupă se vor lupta la Darlington. Chiar dacă ambii nu parcurseseră niciodată un tur de viteză într-o mașină de Cup la Darlington înainte de steagul verde de duminică, ambii au terminat în top 10. Reddick s-a clasat pe locul șapte; Nemechek pe locul nouă. Acestea au fost cele mai bune clasări ale sezonului pentru amândoi.

Lovitori

Ricky Stenhouse Jr. – Șapte piloți nu au parcurs niciodată un tur de viteză într-o mașină de Cupă la Darlington. Stenhouse a fost la al optulea start din carieră în Cup pe circuit. El a fost cel care a naufragiat în primul tur. „Destul de jenant pentru mine însumi”, a spus el.

Jimmie Johnson – Pe punctul de a obține prima sa victorie de etapă a sezonului, a intrat în contact cu mașina lui Chris Buescher și a naufragiat. „Ce aș face pentru a recupera acel colț ca să o fac din nou”, a spus el. Johnson este acum fără victorie în ultimele sale 100 de starturi în Cupă. Șeful de echipaj Cliff Daniels a reamintit imediat echipei să nu se lase în jos după incident. Avem o mașină de curse grozavă”, a spus Daniels la radio către echipa sa. „Așa că nu vă lăsați în jos. Ne vom întoarce în 2 zile.”