Milyen hosszú egy maraton?

Volt már olyan, hogy egy “maratoni” iskolai napról jöttél haza? Esetleg néztél már filmmaratont a tévében szombatonként? Ismersz valakit, aki valamikor táncmaratonon vett részt?

Mi a közös ezekben a “maratonokban”? Mind olyan versenyek, események vagy történések, amelyek kivételesen hosszúak voltak, vagy nagy kitartást igényeltek. Ezek mind példák a “maraton” szó általános használatára.”

Akik azonban futottak már maratont, tudják, hogy a szónak van egy különleges, sajátos jelentése. A futók számára a maraton egy olyan futóverseny – általában országúti verseny -, amelynek hivatalos távja 26 mérföld és 385 yard (gyakran 26,2 mérföldre rövidítve).

A maraton a nevét a görög katona, Pheidippidész legendás futásáról kapta, aki hírvivő volt a maratoni csata idején. A történet szerint Pheidippidészt a maratoni csatatérről küldték Athénba, hogy közölje mindenkivel, hogy a görögök legyőzték a perzsákat a maratoni csatában. A legenda szerint Pheidippidész megállás nélkül lefutotta a teljes távot (körülbelül 25 mérföldet), és azt kiáltotta: “Győztünk!”, mielőtt összeesett és meghalt.

A maraton 1896-ban az eredeti modern olimpiai versenyszámok egyikeként szerepelt. Azóta a férfi olimpiai maraton hagyományosan az utolsó versenyszám, amely az olimpiai stadionban ér véget, gyakran a záróünnepség részeként.

Az emberek gyakran furcsállják, hogy a maraton nem egy szép kerek mérföldszám. A Nemzetközi Amatőr Atlétikai Szövetség (IAAF) 1921 májusában határozta meg a maraton standard távját.

Noha az első hét olimpián hat különböző távú maratont rendeztek (mindegyik 24,85 és 26,56 mérföld között), az IAAF végül a 26 mérföld és 385 yard mellett állapodott meg, amely az 1908-as londoni olimpián használt táv volt.

Az IAAF valószínűleg azért állapodott meg az 1908-as olimpián használt táv mellett, mert azt a versenyt széles körben minden idők egyik legjobb versenyének tartották. A drámai célba érkezés világszerte felkeltette az érdeklődést a maraton iránt.

Már több mint 500 maratont futnak évente szerte a világon. A résztvevők többsége szabadidős futó, akik nem a győzelemért futnak.

Sőt, néhányan csak annak örülnek, hogy célba érnek. A legtöbb futó egyszerűen csak saját maga ellen versenyez, és megpróbálja megdönteni a saját személyes legjobb idejét.

Néhány futó megpróbál bizonyos időhatárokat áttörni. Például a szabadidős, első alkalommal futók gyakran megpróbálnak négy óránál rövidebb idő alatt lefutni egy maratont. A versenyszerű futók megpróbálhatnak három óránál rövidebb idő alatt célba érni. Mások azt a célt tűzhetik ki maguk elé, hogy kvalifikálják magukat egy nagy maratonra.

A kenyai Dennis Kimetto tartja a férfiak világrekordját 2 óra 2 perc 57 másodperces idővel, amelyet a 2014 szeptemberében rendezett Berlin Maratonon ért el. A női világrekordot a brit Paula Radcliffe tartja 2 óra 15 perc 25 másodperccel, amelyet a 2003. áprilisi London Maratonon állított fel.