Japán labdarúgó-válogatott

Háború előtti korszak (1910-1930-as évek)Edit

Japán legkorábbi nemzetközi mérkőzései az 1917-es tokiói távol-keleti bajnoki játékokon voltak, ahol a Tokiói Felsőbb Normáliskola csapata képviselte. Bár Japán erősen szerepelt az úszásban, a baseballban és az atlétikában, a labdarúgócsapata elsöprő vereséget szenvedett a Kínai Köztársaságtól és a Fülöp-szigetektől. Ennek ellenére a játékot az 1920-as években népszerűsítették a japán iskolákban. A Japán Labdarúgó Szövetség 1921-ben alakult meg, és Japán 1929 májusában csatlakozott a FIFA-hoz.

Japán első “igazi” nemzeti csapata (szemben az ország képviseletére kiválasztott egyetemi csapattal) az 1930-as távol-keleti bajnoki játékokon indult, és döntetlent játszott Kínával a bajnoki címért. Shigeyoshi Suzuki edzette a válogatottat az 1936-os berlini nyári olimpiai játékokon való első olimpiai szereplésre. Japán indult az 1938-as FIFA-világbajnokság selejtezőjén, de visszalépett a Holland Kelet-India elleni tervezett selejtezőmérkőzés előtt.

A második világháború komolyabb kezdete után Japán nem játszott nemzetközi versenyeken, kivéve néhány mérkőzést Mandzsúria és más gyarmatok ellen. Az utolsó háború előtti mérkőzése az Elo-értékelés szempontjából egy barátságos mérkőzés volt a Fülöp-szigetek ellen 1940 júniusában.

Amíg Korea japán uralom alatt állt, több koreai is játszott nemzetközi versenyen Japánban, köztük Kim Yong-sik (1936-40), Kim Sung-gan (1940) és Lee Yoo-hyung (1940).

A háború utáni korszak (1950-1980-as évek)Edit

Japán az 1981-es Elnöki Kupán az argentin Racing de Córdoba ellen játszott

A háború utáni Japán debütálása az 1951-es Ázsiai Játékokon volt Indiában. Japán 1950-ben csatlakozott újra a FIFA-hoz, és részt vett az 1954-es FIFA-világbajnokság selejtezőjében, de két mérkőzés után elvesztette az AFC selejtezőt Dél-Koreával szemben, amivel intenzív rivalizálás vette kezdetét. Japán 1954-ben csatlakozott az Ázsiai Labdarúgó Konföderációhoz is.

Dettmar Cramer 1960-ban csatlakozott a japán válogatotthoz edzőként, és segített a csapatot a nyolcaddöntőbe vezetni az 1964-es tokiói nyári olimpián. Japán első nagy nemzetközi labdarúgó eredményét az 1968-as mexikóvárosi nyári olimpián érte el, ahol a csapat bronzérmet szerzett. Bár ez az eredmény nagyobb elismerést hozott a sportágnak Japánban, a hivatásos hazai bajnokság hiánya akadályozta a fejlődést, és Japán csak 30 évvel később jutott ki a FIFA-világbajnokságra. Ennek ellenére Japán közel került ahhoz, hogy kvalifikálja magát az 1986-os FIFA-világbajnokságra, de a döntő mérkőzéseken kikapott Dél-Koreától.

Japán 1988-ban szerepelt először az Ázsia-kupán, ahol az Irán elleni döntetlen és a Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek és Katar elleni vereségek után a csoportkörben kiesett.

A 80-as évek végén konkrét lépések történtek a sportág professzionalizálására Japánban. A JFA 1986-ban bevezette a speciális licencjátékos rendszert, amely lehetővé tette, hogy korlátozott számú profi játékos versenyezhessen a hazai félprofi bajnokságban. 1988-ban és 1989-ben akcióbizottságokat tartottak, hogy megvitassák egy teljes körű profi liga bevezetését Japánban.

1990-es évek: felemelkedésSzerkesztés

1991-ben a félprofesszionális Japan Soccer League tulajdonosai megegyeztek a liga feloszlatásában és a profi J.League újjáalakításában, részben a sportág ismertségének növelése és a válogatott program megerősítése érdekében. A következő évben Japán volt a házigazdája az Ázsia-kupának, és második szereplése alkalmával meg is nyerte azt, a döntőben 1-0-ra legyőzve Szaúd-Arábiát. A J.League 1993-ban hivatalosan is elindult, aminek hatására megnőtt az érdeklődés a labdarúgás és a válogatott iránt.

Az első, profi játékosokkal való kvalifikációs kísérlet során azonban Japán kis híján lemaradt az 1994-es világbajnokságra való kijutásról, miután a selejtezőkör utolsó mérkőzésén – amelyre a szurkolók a “dohai agónia” néven emlékeznek – döntetlent ért el Irakkal szemben. Japán következő tornája a kontinensbajnoki cím megvédése volt az 1996-os Ázsia-kupán. A csapat minden mérkőzését megnyerte a csoportkörben, de a negyeddöntőben kiesett a Kuvait elleni 2-0-s vereség után.

A nemzet első világbajnoki szereplése 1998-ban volt, ahol Japán minden mérkőzését elveszítette. Az első két mérkőzésen 1-0-ra nyertek Argentína és Horvátország javára, majd a jamaicaiak elleni 2-1-es vereséggel értek véget. Japán azonban mindhárom mérkőzésen imponált, mindhárom vereség mindössze egy gól különbségű volt.

2000-es évekSzerkesztés

Japán Brazília ellen a dortmundi Signal Iduna Parkban a 2006-os labdarúgó-világbajnokságon

A 2000-es AFC Ázsia Kupán Japánnak sikerült visszaszereznie címét, miután a döntőben legyőzte Szaúd-Arábiát, így másodszor lett Ázsia bajnok.

Két évvel később Japán Dél-Koreával együtt rendezte meg a 2002-es világbajnokságot. A nyitómeccsen Belgium ellen elért 2-2-es döntetlen után a japán csapat az Oroszország elleni 1-0-s és a Tunézia elleni 2-0-s győzelemmel jutott tovább a második fordulóba. Ezt követően azonban a 16 között kiestek a tornáról, miután 1-0-ra kikaptak a későbbi harmadik helyezett Törökországtól.

A 2004-es AFC Ázsia Kupán, amelynek Kína adott otthont, a japánoknak sikerült megtartaniuk a címet, bár az útjuk már nehezebb volt. A teljesen ellenséges kínai szurkolókkal szemben a japánoknak sikerült csoportjuk élére kerülniük, miután két győzelmet arattak Thaiföld és Omán felett, majd Jordániát és Bahreint is legyőzték, mindkettő nehéz mérkőzés volt Japán számára, hogy bejussanak a döntőbe, ahol 3-1-re verték a házigazda Kínát.

2005. június 8-án Japán semleges pályán Észak-Korea 2-0-s legyőzésével kvalifikálta magát a 2006-os németországi világbajnokságra, amely a harmadik egymást követő világbajnoksága volt. Japánnak azonban nem sikerült továbbjutnia a 16 közé, ahol 1-3-ra kikapott Ausztráliától, 0-0-s döntetlent ért el Horvátországgal szemben, majd 1-4-re kikapott Brazíliától.

A 2007-es AFC Ázsia-kupán Japánnak nem sikerült megvédenie a címét. Bár könnyedén megelőzte a házigazda Vietnamot és két arab riválisát, Katart és az Egyesült Arab Emírségeket, a japánok teljesen kimerültek az Ausztrália elleni mérkőzésen, ahol Japán csak büntetőpárbajban nyert. A győzelemre kimerülve Japán az elődöntőben kikapott Szaúd-Arábiától, majd a harmadik helyért vívott mérkőzésen elbukott Dél-Koreával szemben.

2010-es évekSzerkesztés

A 2010-es világbajnoki selejtezők során, az ázsiai selejtezők negyedik fordulójában Japán lett az első csapat a házigazda Dél-Afrikán kívül, amely kvalifikálta magát, miután idegenben 1-0-ra legyőzte Üzbegisztánt. Japán az E csoportba került Hollandiával, Dániával és Kamerunnal együtt, és a barátságos mérkőzéseken elért nem túl meggyőző eredmények miatt nem számítottak rá nagy reményekkel. A kritikák ellenére Japán a 2010-es világbajnokság nyitómérkőzésén 1-0-s győzelmet aratott Kamerun ellen, majd ezt követően 0-1-re kikapott Hollandiától. Ezután Japán elsöprő fölénnyel, 3-1-re legyőzte Dániát, hogy továbbjusson a következő fordulóba Paraguay ellen, így először fordult elő, hogy Japán úgy jutott tovább a csoportkörből, hogy nem volt házigazdája a világbajnokságnak. Az első kiütéses fordulóban Japán a Paraguay elleni 0-0-s döntetlent követően büntetők után kiesett a versenyből, de dicséretet kapott a kiemelkedő teljesítményéért.

A világbajnokság után Takeshi Okada vezetőedző lemondott. Helyére a Juventus és a Milan korábbi edzője, Alberto Zaccheroni került. Első mérkőzésein Japán győzelmet aratott Guatemala (2-1) és Paraguay (1-0) felett, valamint minden idők egyik legjobb eredményét, az Argentína elleni 1-0-s győzelmet.

2011 elején Japán részt vett a 2011-es AFC Ázsia Kupán Katarban. Január 29-én a döntőben hosszabbítás után 1-0-ra legyőzték Ausztráliát, ezzel negyedik Ázsia-kupa-diadalukat aratták, és ezzel kvalifikálták magukat a 2013-as FIFA Konföderációs Kupára.

Japán ezután számos selejtezővel indult el a 2014-es brazíliai világbajnokságra. Mindvégig csak két vereséget szenvedtek Üzbegisztán és Jordánia ellen, valamint egy döntetlent Ausztrália ellen. Ezt követően, október 12-én Japán történelmi 1-0-s győzelmet aratott Franciaország ellen, egy olyan csapat ellen, amelyet korábban még soha nem győztek le. Az Ausztrália elleni 1-1-es döntetlent követően kvalifikálták magukat a 2014-es világbajnokságra, így ők lettek az első nemzet (a tornának otthont adó és automatikusan kvalifikáló Brazílián kívül), amely kvalifikálta magát.

Japán a 2013-as Konföderációs Kupa kampányát a Brazília elleni 3-0-s vereséggel kezdte. Ezt követően kiestek a versenyből, miután egy küzdelmes mérkőzésen 3-4-es vereséget szenvedtek Olaszországtól, de dicséretet kaptak a mérkőzésen mutatott játékstílusukért. Az utolsó mérkőzésen 1-2-re kikaptak Mexikótól, és az A csoport negyedik helyén végeztek. Egy hónappal később, az EAFF Kelet-ázsiai Kupán 3-3-as döntetlennel kezdtek Kína ellen. Ezt követően 3-2-re legyőzték Ausztráliát, majd a 2013-as EAFF Kelet-ázsiai Kupa harmadik és egyben utolsó mérkőzésén 2-1-re legyőzték Dél-Koreát, és ezzel megszerezték a bajnoki címet. A Brazíliába vezető út fényesnek tűnt, mivel Japán 2-2-es döntetlent ért el Hollandia ellen, majd 2-3-as győzelmet aratott Belgium felett. Ezt zsinórban három győzelem követte Ciprus, Costa Rica és Zambia ellen.

Japán a 2014-es világbajnokságon a C csoportba került Elefántcsontpart, Görögország és Kolumbia mellé. Az első mérkőzésen 2-1-re kikaptak Elefántcsontparttól annak ellenére, hogy kezdetben megszerezték a vezetést, és két perc alatt két gólt engedélyeztek. Második mérkőzésükön Görögország ellen 0-0-s döntetlent értek el. A második fordulóba jutáshoz győzelemre volt szükségük Kolumbia ellen, és arra, hogy Görögország legyőzze Elefántcsontpartot. Görögország 2-1-re legyőzte Elefántcsontpartot, de Japán nem tudott jól teljesíteni Kolumbia ellen, és 4-1-re kikapott, így kiesett a világbajnokságról. Alberto Zaccheroni a világbajnokság után lemondott a vezetőedzői posztról. 2014 júliusában a korábbi mexikói és Espanyol-menedzser Javier Aguirre vette át a csapatot, és Japán az első általa irányított mérkőzésen 0-2-re kikapott Uruguaytól.

Aguirre a csapat erőteljes átalakításába kezdett, Zaccheroni régóta használt 4-2-3-1-es formációját saját 4-3-3-3-ra cserélte, és ezt a J.League legjobbjaiból álló játékoskerettel alkalmazta, sok törzstagot ejtve. A Venezuela elleni 2-2-es döntetlent a Jamaica elleni 1-0-s győzelem követte. A következő meccset azonban 4-0-ra elvesztették Brazília ellen, Neymar mind a négy gólját megszerezve. Japán tekintete januárra és a 2015-ös AFC Ázsia-kupán való címvédésre szegeződött.

Japán válogatott – Paraguay 2008

Japán a 2015-ös AFC Ázsia-kupán a D csoportban 4-0-ra nyerte a nyitómérkőzését az Ázsia-kupán debütáló Palesztina ellen, Yasuhito Endō, Shinji Okazaki, Keisuke Honda büntetőből és Maya Yoshida góljaival. Okazaki lett a mérkőzés embere. A következő csoportmérkőzéseken Irakkal és Jordániával kerültek szembe, amelyeket 1-0-ra, illetve 2-0-ra nyertek. A D csoport győzteseként kilenc ponttal, hét lőtt góllal és kapott gól nélkül kvalifikálták magukat a kieséses szakaszba. A negyeddöntőben Japán 1-1-es döntetlent követően büntetőpárbajban kapott ki az Egyesült Arab Emírségektől, mivel Honda és Shinji Kagawa is kihagyta a büntetőt. Japán kiesése 19 év óta a legrosszabb szereplésüket jelentette a tornán.

Az Ázsia-kupa után Aguirre-t kirúgták, miután korábbi hivatali ideje alatt korrupciós vádakkal illették. Helyére 2015 márciusában Vahid Halilhodžić került. Japán nehezen kezdte a selejtezőt, 1-2-es vereséget szenvedett az Egyesült Arab Emírségektől hazai pályán. A többi selejtezőmérkőzésen, Irak, Ausztrália és Thaiföld ellen aztán felvették a ritmust, és 5 győzelmet, valamint 2 döntetlent értek el. Aztán 2017. augusztus 31-én Japán 2-0-ra legyőzte Ausztráliát hazai pályán, így kvalifikálta magát a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokságra, és ezzel sorozatban hatodik alkalommal jutott ki a világbajnokságra. A Japán Labdarúgó-szövetség azonban 2018. április 9-én, mindössze tíz héttel a világbajnoki döntő előtt úgy döntött, hogy az edző és a játékos közötti kapcsolat megromlására, valamint a közelmúltbeli gyenge barátságos eredményekre hivatkozva elbocsátja Halilhodžićot, és a technikai igazgatót, Akira Nishino japán edzőt nevezi ki új vezetőedzőnek, aki az 1996-os olimpián a japán U23-as válogatottat irányította.

Japán játékosok az Irán elleni mérkőzés előtt a 2019-es AFC Ázsia Kupán

Japán történelmet írt a 2018-as FIFA-világbajnokságon azzal, hogy 2-1-re legyőzte Kolumbiát, ami az első győzelem volt az AFC-válogatottak között egy CONMEBOL-csapat ellen hivatalos tornán, valamint Japán első győzelme a FIFA-világbajnokság döntőjén az UEFA-országok között. A második mérkőzésük döntetlennel ért véget Szenegál ellen, az egyik gólt Takashi Inui, a másikat Keisuke Honda szerezte. A H csoport utolsó mérkőzésén Japán 0-1-es vereséget szenvedett Lengyelország ellen, így Japán és Szenegál azonos mérleggel holtversenyben lett második, azonban mivel Japán két sárga lappal kevesebbet kapott, a Fair Play-pontok alapján Japán jutott tovább a kieséses szakaszba, az első csapatként. A Lengyelország elleni mérkőzés vitát váltott ki; mivel tíz perccel a vége előtt Japán tudatosította, hogy előnyben van Szenegállal szemben, és úgy döntött, hogy rendkívül konzervatív játékot játszik, egymásnak passzolgatva a labdát, és a saját térfelén tartva azt, igyekezett elkerülni a kiállításokat, és nem próbálkozott komoly kapura lövéssel, annak ellenére, hogy 0-1-re kikapott, néhány szurkoló kifütyülte a játékosokat. A mérkőzést az 1982-es vb-selejtező gijóni szégyenfoltjához hasonlították, ahol hasonló játékot játszottak. Japán volt az egyetlen AFC-csapat, amely bejutott a kieséses szakaszba. A 16 közé jutásért Belgium ellen Japán a 48. percben Genki Haraguchi, majd az 52. percben Takashi Inui góljával meglepő 2-0-s vezetést szerzett, de ezt követően 3 gólt kapott, köztük a győztes találatot Nacer Chadli ellentámadásból a 94. percben. Japánnak ez volt a harmadik alkalom, hogy bejutott a legjobb 16 közé, ami megegyezik a legjobb eredményükkel egy világbajnokságon. A későbbi harmadik helyezett Belgiumtól elszenvedett vereség volt az első alkalom, hogy egy nemzet kétgólos előny megszerzése után veszített kiütéses mérkőzést a világbajnokságon azóta, hogy Anglia az 1970-es világbajnokság negyeddöntőjében hosszabbításban 2-3-ra kikapott Nyugat-Németországtól. Japán lenyűgöző teljesítményét azonban a szurkolók, a szakírók és a média is dicsérte a küzdőszelleméért, amit a Kolumbia elleni győzelem, a Szenegál elleni döntetlen és a nehézsúlyú Belgium elleni erős ellentámadás is bizonyított.

Japán részt vett a 2019-es AFC Ázsia Kupán, és szinte sikeres tornán vett részt. A csapat könnyedén végzett az F csoport élén, miután 3-2-re legyőzte Türkmenisztánt, 1-0-ra Ománt és 2-1-re Üzbegisztánt. A csapatot azonban kritika érte a védekező hozzáállása miatt, mivel Japán mindhárom mérkőzésen mindössze egy gólkülönbségű győzelemmel nyerte meg a csoportot, és a későbbi kieséses szakasz két mérkőzésén is, mivel Japán csak a tizenhatosok között győzte le a másik nagyhatalmat, Szaúd-Arábiát és a negyeddöntőben a sötét ló, Vietnamot, mindkettőt 1-0-s különbséggel. Az elődöntőben Japán az eddigi legjobb teljesítményét nyújtotta, 3-0-ra legyőzte a rivális nagyhatalom Iránt, és ezzel bejutott a döntőbe. Japán reménye, hogy két évtizeden belül ötödször is megnyerje az Ázsia-kupát, azonban szertefoszlott, mivel a csapat 1-3-as vereséget szenvedett az Aspire-központú Katartól, így a torna második helyezettje lett.

Japán meghívást kapott a 2019-es Copa Americára, amely a második szereplésük a tornán, és egy fiatal csapatot hozott a versenyre. Uruguay, Chile és Ecuador társaságában kerültek a C csoportba. A nyitómeccsüket 0-4-re elvesztették Chile ellen. Japán azonban jól pattant vissza, és sikerült szerencsétlen módon 2-2-es döntetlent elérniük a futballóriás Uruguay ellen, akiket (Uruguayt) a VAR által megmentettnek minősítettek. Japánnak győzelemre lett volna szüksége Ecuador ellen a kieséses szakaszba jutáshoz, azonban 1-1-es döntetlent értek el, és a paraguayiakkal szembeni gyengébb gólkülönbség miatt lemaradtak a továbbjutásról. Utána Japán barátságos mérkőzést játszott a paraguayiak ellen, és 2-0-ra nyert hazai pályán.

Japán Mianmarral, Tádzsikisztánnal, Kirgizisztánnal és Mongóliával került egy csoportba a 2022-es világbajnokság selejtezőjében. A meglehetősen könnyű csoportban Japán bizonyult a csoportjuk meghatározó erejének, mivel eddig kapott gól nélkül cirkált Mianmar, Mongólia, Kirgizisztán és Tádzsikisztán ellen.

Decemberben Japán részt vett a Dél-Koreában megrendezett 2019-es EAFF E-1 labdarúgó-bajnokságon. Moriyasu edző egy fiatal és tapasztalatlan csapatot hívott össze a versenyre. A fiatal csapattal Japánnak csak Kína és Hongkong ellen sikerült nyernie, a rivális Dél-Korea ellen pedig kikapott, így a második helyen végzett a versenyen.