Tony Allen (baschet)

Boston Celtics (2004-2010)Edit

sezonul 2004-05Edit

Allen a fost recrutat de Boston Celtics în prima rundă (a 25-a la general) a draftului NBA din 2004, la 24 iunie 2004, și a semnat un contract multianual cu Celtics la 3 iulie 2004. În calitate de debutant în sezonul 2004-2005, el a avut o medie de 6,4 puncte, 2,9 recuperări și 0,99 recuperări în 16,4 minute în 77 de meciuri (34 titular). El a marcat 20 de puncte în prima sa titularizare din carieră, la 22 ianuarie 2005, împotriva lui Atlanta Hawks. El a participat mai târziu la Rookie Challenge din cadrul NBA All-Star Weekend 2005, marcând un maxim de 17 puncte.

Sezonul 2005-06Edit

În primul său meci din campania 2006, Allen a înregistrat 9 puncte, 7 recuperări și 2 intercepții în timpul unui meci pierdut pe teren propriu în fața lui Hawks. La 20 martie 2006, Allen a înregistrat un record al sezonului de 18 puncte și 4 recuperări într-o înfrângere pe teren propriu în fața lui Los Angeles Lakers. El și-a egalat recordul sezonului de 18 puncte pe 9 aprilie, care a venit într-o înfrângere în fața lui New York Knicks. Opt zile mai târziu, el și-a depășit recordul sezonului, când a marcat 23 de puncte, alături de 4 recuperări și 3 recuperări, într-un meci pierdut pe teren propriu în fața celor de la Cleveland Cavaliers. Allen a continuat să aibă o medie de 7,2 puncte, 2,2 recuperări, 1,3 pase decisive și 1,00 recuperări în 19,2 minute în 51 de meciuri (nouă titularizări) în cel de-al doilea sezon al său la Celtics.

Sezonul 2006-07Edit

La 4 decembrie 2006, Allen a marcat un record al sezonului de 20 de puncte în timpul unei înfrângeri cu Chicago Bulls. Două meciuri mai târziu, el a înregistrat 18 puncte, 7 recuperări și 5 intercepții într-o înfrângere cu Suns; 6 din cele 7 recuperări ale sale au fost recuperări ofensive. La 15 decembrie 2006, împotriva celor de la Denver Nuggets, Allen a marcat 30 de puncte și 8 recuperări, cea mai mare performanță a carierei. La 7 ianuarie 2007, Allen a înregistrat 21 de puncte, 9 recuperări și 7 intercepții într-o înfrângere în deplasare în fața lui Orlando Magic. Într-un meci împotriva celor de la Indiana Pacers, la 10 ianuarie 2007, Allen a suferit o ruptură, care a pus capăt sezonului, a ligamentului încrucișat anterior (ACL) și a ligamentului colateral medial (MCL) de la genunchiul stâng; Allen s-a accidentat la genunchi când a aterizat stângaci după o încercare de dunk necontestat, care a venit după fluierul de final, în ultimele minute ale înfrângerii cu 97-84. În cel de-al treilea sezon al său, Allen a avut o medie a carierei de 11,5 puncte, 3,8 recuperări, 1,7 pase decisive și 1,5 recuperări pe meci.

Sezonul 2007-08Edit

Allen s-a recuperat la timp pentru începutul sezonului 2007-08. În primul său meci în care a ieșit după accidentare, Allen a marcat 4 puncte și a luat 5 recuperări în timpul unei victorii împotriva echipei vizitatoare Washington Wizards. La prima sa reușită de două cifre de la accidentare, Allen a înregistrat 13 puncte într-o victorie împotriva lui New Jersey Nets pe 14 noiembrie. El a marcat un record stagional de 20 de puncte într-o victorie pe teren propriu împotriva celor de la Memphis Grizzlies. Aproape patru săptămâni mai târziu, Allen și-a egalat recordul sezonului în timpul unei victorii în deplasare împotriva lui Miami Heat. Allen a marcat 18 puncte, alături de 4 recuperări, pe 20 februarie, în timpul unei înfrângeri în deplasare în fața lui Golden State Warriors. La finalul sezonului regulat, el a avut o medie de 6,6 puncte, 2,2 recuperări și 1,5 pase decisive în 18,3 minute în 75 de meciuri (11 titularizări). El a contribuit substanțial la parcursul de succes al lui Celtics în playoff, care a dus la o calificare în finala NBA, unde au câștigat campionatul NBA 2008 după ce au învins Los Angeles Lakers în șase meciuri.

În iulie 2008, Allen a semnat din nou cu Celtics, după ce a fost de acord cu un contract garantat pe doi ani, plătind 2,5 milioane de dolari în fiecare an. Allen a ajuns la o medie de 7,8 puncte, 2,3 recuperări, 1,4 pase decisive și 1,17 recuperări în 19,3 minute în 46 de meciuri (două titularizări) în cel de-al cincilea sezon al său la Celtics.

Allen a jucat un rol defensiv esențial pentru Celtics, campioana Conferinței de Est, în sezonul 2009-10, având o medie de 6,1 puncte, 2,7 recuperări, 1,3 pase decisive și 1,07 recuperări în 16,5 minute în 77 de meciuri (opt titularizări). El a înregistrat primul său double-double din carieră, cu 10 puncte și 10 recuperări, la 27 decembrie 2009, împotriva celor de la Los Angeles Clippers. În timpul playoff-ului din 2010, Allen a jucat în toate cele 24 de meciuri și a avut o medie de 5,1 puncte și 1,04 recuperări în 16,3 minute. Celtics au ajuns în finala NBA 2010, unde au fost învinși cu 4-3 de Lakers.

Memphis Grizzlies (2010-2017)Edit

sezonul 2010-11Edit

La 13 iulie 2010, Allen a semnat un contract pe trei ani cu Memphis Grizzlies, în valoare de 9,7 milioane de dolari, se pare. La două săptămâni după ce a semnat cu Grizzlies, Allen a dezvăluit că se simțea „umbrit” în Boston de coechipierii Paul Pierce și Ray Allen.

Allen a apărut ca unul dintre cei mai buni apărători de perimetru din ligă în primul său sezon cu Memphis, având o medie de 1,79 recuperări, precum și ajutând Grizzlies să fie liderul NBA la recuperări și la recuperări forțate. Ulterior, Allen a fost numit în echipa a doua a NBA All-Defensive 2010-11, marcând prima sa selecție și prima selecție a echipei Grizzlies într-o echipă All-Defensive, și a terminat pe locul patru în votul pentru Jucătorul defensiv al anului. El a avut o medie de 4,14 recuperări la 48 de minute, cea mai mare rată a unui jucător din NBA de la Nate McMillan în 1993-94. Allen a avut o medie de 8,9 puncte, 2,7 recuperări și 1,4 pase decisive cu o medie de 0,510 la aruncări în 20,8 minute în 72 de meciuri (31 ca titular). El a ajutat echipa Grizzlies să avanseze în semifinalele Conferinței de Vest pentru prima dată în istoria francizei.

Sezonul 2011-12Edit

În sezonul 2011-12, scurtat de lockout, Allen a avut o medie de 9,8 puncte, 4 recuperări și 1,4 pase decisive cu 0,469 la aruncările din 26,3 minute în 58 de meciuri (57 de meciuri ca titular). El a înregistrat un record al francizei și a stabilit un record al carierei când a făcut 8 recuperări pe 23 aprilie 2012 împotriva lui Cleveland Cavaliers. Ulterior, el a fost numit în prima echipă a NBA All-Defensive First Team din 2011-2012, după ce s-a clasat pe locul cinci în NBA la recuperări pe meci (record al carierei: 1,79) și pe locul trei la recuperări la 48 de minute (3,27). De asemenea, a ocupat locul al șaselea în voturile pentru titlul de Jucătorul defensiv al anului 2011-2012 în NBA, cel mai înalt nivel pentru un fundaș. În ianuarie 2012, el a fost votat cel mai bun apărător de perimetru din NBA de către managerii generali ai ligii.

Sezonul 2012-13Edit

În 2012-13, Allen a fost în fruntea tuturor jucătorilor care au primit voturi pentru echipele NBA All-Defensive, marcând a doua sa distincție First Team All-Defense pentru a doua oară consecutiv și a treia selecție NBA All-Defense consecutivă. El a terminat pe locul cinci în urma voturilor pentru titlul de Jucătorul defensiv al anului 2012-13, după ce a avut o medie de 4,6 recuperări și 1,51 recuperări în 26,7 minute în cele 79 de meciuri ale carierei (toate ca titular). În timpul playoff-ului din 2013, Allen a avut o medie de 10,3 puncte, 6,1 recuperări, 1,8 pase decisive și 2 recuperări în 28,1 minute în 15 meciuri din postsezon, ajutând astfel Memphis să avanseze în finala Conferinței de Vest pentru prima dată în istoria francizei.

Sezonul 2013-14Edit

La 15 iulie 2013, Allen a semnat din nou cu Grizzlies pentru un contract pe patru ani în valoare de 20 de milioane de dolari. Allen a încheiat cel de-al patrulea sezon la Memphis și al zecelea în NBA cu medii de 9 puncte, 3,8 recuperări și 1,64 recuperări din aruncări de .494 în 23,2 minute în 55 de meciuri (28 de titularizări). El a ratat 27 meciuri din cauza unei accidentări, a unei boli sau a unei suspendări din partea ligii.

The Grizzlies a intrat în playoff ca al șaptelea cap de serie și s-a confruntat cu Oklahoma City Thunder. Allen a înregistrat 10 recuperări ofensive în meciul 4 împotriva celor de la Thunder, devenind a șasea rezervă care a înregistrat peste 10 recuperări ofensive într-un meci din postsezon din playoff-ul din 1986, alăturându-se centrelor John Salley, Roy Tarpley, Jayson Williams, Greg Ostertag și Jeff Foster. El a terminat meciul 4 cu 14 puncte și 13 recuperări, devenind a doua rezervă de la Grizzlies care înregistrează un double-double într-un meci din playoff, alăturându-se lui Lorenzen Wright (10 puncte, 10 recuperări la 29 aprilie 2006). Grizzlies au fost în cele din urmă eliminați de Thunder în șapte meciuri.

Sezonul 2014-15Edit

În 2014-15, Allen a continuat să fie un stâlp al apărării în timp ce păzea cel mai bun talent ofensiv al echipei adverse. El a intrat pentru a treia oară în prima echipă NBA All-Defensive First Team (și a patra distincție All-Defense din carieră) după ce s-a clasat pe locul patru în ligă la recuperări (2 pg) în timp ce a jucat 26,2 minute pe meci. Allen a fost singurul jucător din 2014-15 care a înregistrat cel puțin trei meciuri cu șase sau mai multe recuperări.

Sezonul 2015-16Edit

În mai 2016, Allen a fost numit în NBA All-Defensive Second Team pentru sezonul 2015-16, marcând a cincea selecție All-Defensive din carieră pentru Allen în șase sezoane la Grizzlies. Allen a avut o medie de 8,4 puncte, 4,6 recuperări, 1,1 pase decisive și 1,72 recuperări în 25,3 minute de joc în 64 de meciuri (57 ca titular) pentru Memphis în 2015-16. El a fost la egalitate cu Ricky Rubio, de la Minnesota, pe primul loc în NBA la numărul de recuperări la 48 de minute (3,3) în rândul jucătorilor cu un minim de 1.500 de minute jucate în total. Ratingul defensiv al lui Grizzlies a fost cu 2,2 puncte mai bun cu Allen pe parchet (104,1) decât cu el în afara terenului (106,3). În plus, Allen a condus echipa cu 1,7 recuperări pe meci.

Sezonul 2016-17Edit

La 26 iunie 2017, Allen a fost numit în NBA All-Defensive Second Team pentru sezonul 2016-17, marcând a șasea selecție All-Defensive din carieră pentru Allen, fiind acum recunoscut în NBA All-Defensive Teams de șase ori în cele șapte sezoane petrecute cu Grizzlies. Allen a jucat în 71 de meciuri (66 ca titular) pentru Memphis în 2016-17, având o medie de 9,1 puncte, 5,5 recuperări, 1,4 pase decisive și o medie de 1,62 recuperări în 27 de minute pe meci, liderul echipei. El a condus liga la procentajul de recuperări (3,1), fiind pentru a doua oară când conduce liga la această categorie (4,1 în 2014-15).

La 12 octombrie 2017, Grizzlies au anunțat că vor retrage tricoul cu numărul 9 al lui Allen atunci când acesta se va retrage.

New Orleans Pelicans (2017-2018)Edit

La 15 septembrie 2017, Allen a semnat cu New Orleans Pelicans. La 1 noiembrie 2017, el a avut un record al sezonului de 10 puncte în 19 minute de pe bancă, într-o înfrângere de 104-98 cu Minnesota Timberwolves. La 10 decembrie 2017, împotriva celor de la Philadelphia 76ers, Allen a suferit o fractură de peroneu stâng. El era aproape de o revenire la jumătatea lunii ianuarie, dar la 15 ianuarie, el a fost pus pe tușă pentru încă două până la patru săptămâni după ce a suferit un regres în timpul recuperării sale.

La 1 februarie 2018, Allen a fost transferat, împreună cu Ömer Așık, Jameer Nelson și o selecție protejată din prima rundă, la Chicago Bulls în schimbul lui Nikola Mirotić și o selecție din a doua rundă din 2018. În plus, Chicago va avea dreptul de a schimba alegerea sa din turul al doilea din 2021 cu alegerea din turul al doilea din 2021 a lui New Orleans. Allen a fost renunțat de Bulls opt zile mai târziu, înainte de a apărea într-un meci pentru ei.