Rezultatele calificărilor NASCAR la Texas: Kurt Busch conduce Stewart-Haas Racing 1-2-3 în sesiunea scurtată de vreme

Coechipierii de la Stewart-Haas Racing Kurt Busch, Kevin Harvick și Clint Bowyer vor pleca în primele trei poziții în cursa O’Reilly Auto Parts 500 de duminică, după ce vremea nefavorabilă a determinat NASCAR să scurteze calificările pentru Cup Series vineri pe Texas Motor Speedway.

Busch a înregistrat o viteză medie pe tur de 197,368 mph pe circuitul de 1,5 mile pentru a conduce prima rundă de calificări. Și când fulgerele s-au abătut asupra zonei Fort Worth înainte de startul rundei a doua, NASCAR a anulat restul calificărilor și a stabilit linia de start în funcție de vitezele din prima rundă, oferindu-i lui Busch pole position.

„A fost o situație unică, având doar o singură rundă”, a spus Busch. „Gândul că vremea este în zonă nu ne-a trecut prin minte, dar totuși trebuie să joci toate cele trei tururi cât mai inteligent posibil. Am fost puțin mai agresivi în prima rundă și a dat roade. Cred că runda a doua ar fi luat și mai multă viteză și runda a treia ar fi fost cea în care ar fi trebuit să facem un mare pariu pentru a vedea dacă mai putem menține acel ritm.”

SHR a fost echipa dominantă în primele șase săptămâni ale sezonului. Harvick a câștigat trei curse consecutive, în timp ce Bowyer a câștigat în urmă cu două săptămâni la Martinsville Speedway. Deși Busch și Aric Almirola sunt amândoi fără victorie, fiecare dintre ei a fost în mod constant în cursă și dețin provizoriu locuri în playoff.

„Este frumos să avem Ford-urile noastre de la Stewart-Haas care transportă corespondența în acest fel”, a spus Busch. „Când ataci pista și apeși tare pe accelerație este un sentiment grozav să știi că se va lipi. Stewart-Haas Racing a fost în flăcări în ultima vreme.”

Ryan Blaney și Denny Hamlin vor pleca duminică de pe locurile patru și, respectiv, cinci. Martin Truex Jr., Joey Logano, Kyle Busch, Jimmie Johnson, actualul câștigător al cursei, și Kyle Larson completează topul primilor 10.

Rookie-ul William Byron s-a calificat pe locul 33, dar o schimbare de motor îl va forța să renunțe la această poziție și va pleca duminică în coada plutonului de 37 de mașini. Problema la motor l-a făcut pe tânărul de 20 de ani să rateze o mare parte din antrenamentele de mai devreme vineri.