Iconicul trofeu Grey Cup primește o nouă bază

TORONTO – Una dintre cele mai prețuite comori ale Canadei, trofeul Grey Cup, se află acum pe un nou tron.

Pentru a treia oară în istoria sa de 110 ani, potirul emblematic al supremației fotbalului canadian are o nouă bază strălucitoare.

Schimbarea a fost provocată de o realitate simplă: baza care a susținut Cupa originală din 1987 nu mai are loc pentru plăcuțele care enumeră numele campionilor Cupei Grey.

„Acesta este Sfântul Graal al nostru, un simbol al spiritului și al unității canadiene, precum și trofeul pe care fiecare jucător din Liga Canadiană de Fotbal vrea să îl revendice la victorie”, a declarat Randy Ambrosie, comisarul CFL.

„Am vrut ca orice modificare a aspectului său să fie absolut minimă, precum și de bun gust. Suntem încântați de produsul final.”

(Foto: Kevin Sousa/CFL.ca)

Trofeul Cupei Grey, cu noua sa bază, va fi în centrul atenției luni, când comisarul Ambrosie va face un tur al site-urilor media din Calgary, care va găzdui cel de-al 107-lea meci și festival al Cupei Grey prezentat de Shaw în luna noiembrie a acestui an.

Aceasta va fi din nou atracția principală marți, la micul dejun de lansare a Cupei Grey din 2019 de la Olympic Plaza din centrul orașului Calgary, un eveniment care marchează începutul vânzării publice a biletelor pentru Cupa Grey din acest an.

Mark DeNobile, directorul executiv al Canadian Football Hall of Fame (CFHOF), care găzduiește și administrează trofeul Cupei Grey, a declarat că silueta sa rămâne neschimbată.

„Forma este aceeași, iar schimbările cosmetice sunt foarte minore”, a spus el.

Pe noua bază, panourile care poartă numele campionilor Cupei Grey sunt încă montate în coloane verticale, dar acestea sunt acum alcătuite din plăci individuale. Numele campionilor de pe aceste plăci sunt întunecate, astfel încât să fie mai ușor de văzut.

Începând de anul viitor, o placă din trecut va fi îndepărtată în fiecare an pentru a face loc uneia noi, care îl onorează pe cel mai nou campion. O placă care enumeră numele campionilor Cupei Grey din 2020, de exemplu, va înlocui placa din 1909.

Placile care sunt îndepărtate de pe bază vor rămâne expuse permanent la Hall of Fame. În plus, întreaga bază în formă de butoi care a fost folosită din 1987 va rămâne expusă la Hall, atașată la o replică a potirului original.

„Cupa are o istorie atât de lungă, încât pur și simplu nu este fezabil în viitor să afișăm pe baza sa numele fiecărei echipe și al fiecărui campion, nu fără a face trofeul prea mare și prea greoi pentru a fi împărțit cu canadienii la nenumărate evenimente din întreaga țară”, a declarat DeNobile.

„Iar împărțirea sa este foarte importantă: canadienii care o văd se referă adesea la ea ca fiind „cupa noastră” sau „cupa poporului”. Am folosit marginea inferioară a vechii baze pentru a ține plăcuțele campionilor încă din 2008, chiar dacă nu a fost niciodată proiectată în acest scop. A venit în sfârșit momentul schimbării.”

Trofeul Cupa Grey a fost donat ca premiu pentru campionatul de rugby amator al Canadei în 1909 de către Excelența Sa Earl Grey, Guvernatorul General al Canadei.

Cupa din argint stătea inițial pe o bază din lemn. Se spune că costul său total a fost de 48 de dolari. În 1952, baza de lemn a fost înlocuită cu una mai lată, de culoare neagră, care prezenta plăcuțe ale campionilor în jurul circumferinței sale. În 1987, a fost înlocuită cu baza mult mai mare, în formă de butoi, care este acum familiară fanilor.

De-a lungul vieții sale, Cupa a fost găzduită de prim-miniștri și guvernatori generali, a fost ridicată de cei mai mari jucători ai jocului și ridicată de răufăcători misterioși. A supraviețuit unui incendiu teribil și unor teribile petreceri de victorie și a avut adesea nevoie de reparații oportune.

A fost furată, ținută pentru răscumpărare și ascunsă într-un dulap din gară, de unde a fost recuperată de oficiali ușurați. Mai presus de toate, a adus canadienii împreună, în fandom și prietenie, an de an. La fel ca țara care o iubește, a rezistat testului timpului, sfidându-i pe cei care se îndoiesc și făcându-i mândri pe susținătorii săi.

„Baza care ține Cupa a evoluat de-a lungul istoriei noastre”, a spus Ambrosie. „Dar Cupa în sine s-a dovedit a fi minunat de atemporală, chiar și atunci când jocul nostru a evoluat și țara noastră a crescut.”