Hugo Lloris

Început de carierăEdit

Lloris a început să joace fotbal la vârsta de șase ani la CEDAC (Centre de Diffusion et d’Action Culturelle), un centru cultural local cu sediul în cartierul Cimiez, Nisa. Centrul oferea o varietate de activități, printre care se număra și fotbalul. Lloris a jucat o varietate de poziții la centru, cum ar fi în atac, înainte de a trece la poziția de portar, după ce antrenorii au observat că acesta poseda calități impresionante de portar, cum ar fi abilitățile de mânuire a mingii și de prindere. Lloris a excelat la acest post și a atras atenția fostului portar al OGC Nice și internațional francez Dominique Baratelli, care i-a recomandat jucătorului să se alăture fostului său club. La vârsta de zece ani, Lloris s-a alăturat academiei de tineret a lui Nice. El a petrecut mai mulți ani la academia de tineret a clubului și a fost portarul titular al echipei sub 17 ani a clubului, care a câștigat ediția 2003-2004 a Championnat Nationaux des 18 ans, o competiție de ligă internă la nivel național pentru jucătorii sub 18 ani.

NiceEdit

Lloris în 2005 cu Nice

După succesul cu echipa sub 18 ani a clubului, Lloris a fost promovat la echipa de rezervă a clubului în Championnat de France amateur, al patrulea nivel al fotbalului francez, pentru sezonul 2004-05. El a alternat postul de portar titular cu Hilaire Munoz, fiind prezent în 12 meciuri. Lloris a fost promovat în lotul primei echipe înaintea sezonului 2005-2006 și i s-a atribuit tricoul cu numărul 1. A fost desemnat de managerul Frédéric Antonetti ca portar titular al echipei în campania de Coupe de la Ligue a clubului, în fața favoritului fanilor (și compatriot din Nisa) Damien Gregorini, pe care s-a mizat mai mult în campionat. Lloris a debutat la profesioniști pe 25 octombrie 2005, la vârsta de 18 ani, înregistrând o partidă fără goluri în meciul câștigat de Nice în Coupe de la Ligue cu Châteauroux (2-0). El a înregistrat o altă partidă fără goluri în runda următoare, împotriva lui Sedan, și a ajutat Nisa să învingă favorita Bordeaux și rivala din Derby de la Côte d’Azur, Monaco, în sferturile de finală și, respectiv, în semifinale, ceea ce însemna că clubul ajunsese pentru prima dată în istorie în finala Coupe de la Ligue. În finală, Lloris a jucat tot meciul în înfrângerea cu 2-1 a clubului în fața lui Nancy.

Lloris a debutat în campionat pe 18 martie 2006 împotriva lui Nancy, obținând o partidă fără gol în victoria cu 1-0. El a mai făcut patru apariții în campionat în acel sezon. În sezonul următor, Lloris a primit definitiv postul de titular în fața lui Gregorini, care a plecat ulterior de la club la Nancy. Lloris a jucat în toate meciurile de campionat, cu excepția unuia, înregistrând 13 meciuri fără goluri, iar Nice a terminat pe locul 16. În ciuda acestui rezultat dezamăgitor, clubul a fost a cincea cea mai bună echipă defensivă din campionat, Lloris primind doar 36 de goluri. Doar veteranii Grégory Coupet, Cédric Carrasso și Ulrich Ramé au primit mai puține goluri. În prima parte a sezonului 2007-2008, Lloris s-a confruntat cu o accidentare recurentă la ligamentele genunchiului stâng, care l-a obligat să lipsească trei săptămâni în septembrie. El a revenit în echipă la 6 octombrie 2007, într-un meci de campionat împotriva lui Le Mans, dar a fost înlocuit după 71 de minute, după ce accidentarea a recidivat. Lloris a lipsit încă șase săptămâni înainte de a reveni pe 24 noiembrie, în victoria echipei cu 2-1 împotriva lui Paris Saint-Germain. El a apărut în mod constant alături de echipă pentru restul sezonului, Nice terminând pe locul 8, cea mai bună clasare a clubului în campionat de la locul 6 în sezonul 1988-89. Lloris a primit doar 24 de goluri în cele 30 de apariții ale sale, înregistrând 13 meciuri fără gol primit. El a contribuit la o apărare care a primit doar 30 de goluri în total în timpul sezonului, la egalitate cu cea mai bună performanță din campionat. Eforturile lui Lloris în acel sezon au făcut ca el să fie abordat de mai multe cluburi mari din Europa cu speranța de a-l semna pentru viitor.

LyonEdit

După un alt sezon solid cu Nice, au apărut speculații cu privire la locul unde va juca Lloris în sezonul următor. El a fost legat în principal de clubul francez Lyon, care îl dorea pentru a-l înlocui pe Grégory Coupet, care pleca, de Milan, care îl dorea pentru a-l înlocui pe brazilianul Dida, și de Tottenham Hotspur, care îl dorea pe Lloris pentru a-l înlocui pe Paul Robinson. După ce ar fi ajuns la un acord personal cu Milan, Lloris a refuzat clubul italian pentru Lyon, de șapte ori campioană în Ligue 1. Vicepreședintele Milanului, Adriano Galliani, a declarat ulterior că se ajunsese aproape la un acord, afirmând că Lloris era „practic al nostru”, dar afacerea a întâmpinat un obstacol atunci când portarul Milanului, Christian Abbiati, a refuzat transferul la Palermo. Lloris și-a explicat decizia invocând ambițiile europene ale lui Lyon, mai mult timp de joc la Lyon, iar la Milano nu i s-a garantat postul de portar titular. Taxa de transfer a fost inițial nedivulgată, dar ulterior s-a aflat că a fost evaluată la 8,5 milioane de euro. El a primit prompt tricoul cu numărul 1 și, de asemenea, postul de portar titular.

Sezonul 2008-09Edit

Lloris și-a făcut debutul la club în meciul de deschidere al echipei în campionatul sezonului 2008-09, la 10 august 2008, împotriva lui Toulouse. Lyon a câștigat meciul cu 3-0, oferindu-i portarului prima sa victorie fără goluri din carieră cu clubul. În următoarele trei meciuri, Lloris a obținut meciuri fără goluri împotriva lui Lorient și a rivalelor regionale Grenoble și Saint-Étienne. În ciuda faptului că Lyon a pierdut titlul pentru prima dată în ultimii șapte ani, el a terminat campania primind doar 27 de goluri în campionat și înregistrând 16 meciuri fără gol primit; ambele au fost pe locul al doilea după Cédric Carrasso. Lloris a fost, ulterior, desemnat cel mai bun portar al campionatului și, de asemenea, numit în echipa anului.

Sezonul 2009-10Edit

Lloris semnează autografe în 2010

În sezonul 2009-10, Lloris a rămas portarul titular al clubului și a deschis noua campanie înregistrând patru meciuri fără gol primit în primele opt meciuri ale clubului. Pentru performanțele sale din luna septembrie, el a fost desemnat jucătorul lunii la UNFP, devenind primul portar de la Steve Mandanda, în august 2008, care a primit acest premiu. Lloris a fost lăudat de presă pentru prestația sa împotriva lui Liverpool în Liga Campionilor UEFA. În primul meci, disputat pe Anfield, Lloris a făcut patru parade, ținând Liverpool la un singur gol. Lyon a câștigat meciul cu 2-1. În cel de-al doilea meci, disputat pe Stade Gerland, el a produs opriri la șuturile lui Fernando Torres, Dirk Kuyt și Andriy Voronin în prima repriză, apoi a dat dovadă de reflexe pentru a-l respinge pe brazilianul Lucas la jumătatea reprizei a doua. Deși Lyon a primit gol în final, echipa a egalat la 1-1 cu un gol marcat de Lisandro López în prelungiri.

La 8 noiembrie 2009, Lloris, alături de Marseille și de portarul numărul doi al Franței, Steve Mandanda, au primit fiecare câte cinci goluri într-o remiză palpitantă de 5-5 între Lyon și Marseille, deși cele mai multe dintre golurile primite au fost atribuite „apărării slabe” afișate de ambele cluburi, așa cum a fost descrisă de mass-media și de ambii manageri. La 20 decembrie, Lloris s-a clasat pe locul al treilea, după Nicolas Anelka și Yoann Gourcuff, în urma voturilor pentru premiul „Jucătorul francez al anului 2009” acordat de France Football.

Lloris a rămas constant în partea de sezon 2010, primind doar două goluri în primele patru meciuri ale clubului, Lyon câștigându-le pe toate, iar Lloris reușind două meciuri fără gol primit. La 16 februarie, Lloris a obținut o foaie albă în prima manșă a meciului din turul eliminatoriu al Ligii Campionilor UEFA împotriva lui Real Madrid. Lloris a făcut două parade în victoria echipei cu 1-0, apărând cu vârful degetelor un șut deviat al lui Cristiano Ronaldo în minutul 61 și apărând din reflex un șut al lui Gonzalo Higuaín trei minute mai târziu, pentru ca Lyon să rămână în avantaj pe tabela de marcaj. Ulterior, Lyon a obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției după ce a remizat 1-1 la Madrid, Lloris primind golul de deschidere al lui Cristiano Ronaldo în minutul 6. A fost primul gol primit de portar în peste 620 de minute. La 2 mai, Lloris a oferit o pasă de gol la golul victoriei marcat de Michel Bastos în victoria cu 1-0 a lui Lyon în fața lui Montpellier. O săptămână mai târziu, el a fost numit, pentru al doilea sezon consecutiv, portarul anului în Ligue 1 al UNFP.

Sezonul 2010-11Edit

Înaintea sezonului 2010-11, Lloris a fost nominalizat pentru premiul UEFA Club Goalkeeper of the Year la UEFA Club Football Awards, dar a pierdut premiul în fața portarului Júlio César de la Internazionale, câștigător al Ligii Campionilor. În acest sezon, Lloris a avut o prestație bună, în ciuda faptului că a încasat 40 de goluri în campionat, cel mai mare număr de goluri din carieră, Lyon nereușind să câștige campionatul pentru al treilea sezon consecutiv. Sezonul frustrant pentru club și pentru Lloris însuși a atins apogeul la 3 aprilie 2011, în urma remizei 2-2 în deplasare cu fostul club al lui Lloris, Nice. Deși conducea cu 2-0 la intrarea în prelungiri, Lyon a încasat două goluri la distanță de două minute unul de celălalt, un penalty transformat de Éric Mouloungui și un gol pe final de meci al lui Renato Civelli, permițându-i lui Nice să părăsească meciul cu o remiză. După încheierea meciului, un Lloris dezamăgit, care anterior a apărat o lovitură de pedeapsă în acest meci, a făcut o declarație surprinzătoare, plină de înjurături, în vestiarul echipei, în care a pus la îndoială performanța generală a echipei. În urma victoriei echipei cu 3-0 în fața lui Lens de săptămâna următoare, în care Lloris a obținut prima sa partidă fără goluri în mai bine de o lună, portarul a reflectat asupra comentariilor sale după meciul de la Nisa, declarând: „A fost o reacție umană. A existat frustrare și acumulare și trebuia să iasă la iveală. A fost intolerabil să facem 2-2 când conduceam cu 2-0.”

Tottenham HotspurEdit

sezonul 2012-13Edit

Lloris făcând o paradă pentru Tottenham în 2014

Lloris a semnat pentru Tottenham Hotspur la 31 august 2012 pentru 10 milioane de euro și 5 milioane de euro variabile. Lyon primește, de asemenea, 20% din profitul viitorului transfer al lui Lloris. El a debutat pentru Spurs într-un meci din UEFA Europa League împotriva lui Lazio, pe 20 septembrie 2012, rezultatul meciului fiind 0-0. Lloris a fost titular în primul său meci din Premier League, împotriva lui Aston Villa, la 7 octombrie 2012, păstrând un scor alb în victoria cu 2-0 pe teren propriu. Apariția sa a pus capăt unei serii de 310 meciuri consecutive în Premier League a colegului său portar de la Tottenham, Brad Friedel. După ce a primit doar patru goluri în șase meciuri, a fost nominalizat la titlul de Jucătorul lunii în Premier League pentru luna decembrie 2012, dar a pierdut în fața lui Robin van Persie de la Manchester United. Lloris a încheiat sezonul 2012-13 cu 25 de apariții și 9 meciuri fără gol primit.

Sezonul 2013-14Edit

În urma speculațiilor care îl legau de o mutare la Monaco, Lloris a insistat că a plecat de la Lyon pentru a juca în străinătate. La 3 noiembrie 2013, într-un meci împotriva lui Everton, Lloris și-a pierdut cunoștința într-o ciocnire cu genunchiul lui Romelu Lukaku, dar a rămas în joc după ce managerul André Villas-Boas a stabilit că „a dat dovadă de mult caracter și personalitate”. Decizia a fost puternic criticată de asociațiile caritabile care se ocupă de accidentele la cap, de FIFA și de sindicatul jucătorilor, FIFPro.

Lloris a semnat o prelungire a contractului pe cinci ani în iulie 2014. El a declarat că Mauricio Pochettino, noul antrenor de la Tottenham, l-a convins să semneze noul contract cu „rigoarea și viziunea” sa, care au oferit clubului „noi repere”.

Sezonul 2014-15Edit

Într-un meci din faza grupelor UEFA Europa League 2014-15, disputat pe 23 octombrie 2014, Tottenham conducea Asteras Tripoli cu 5-0 cu patru minute înainte de final, când Lloris a fost eliminat pentru un fault profesional asupra lui Tasos Tsokanis. Întrucât echipa folosise toți cei trei înlocuitori, atacantul Harry Kane a fost forțat să intre în poartă și a primit un gol din lovitură liberă în minutul 89; Tottenham a câștigat meciul cu 5-1. Tottenham a evoluat în Cupa Ligii pentru a înfrunta Chelsea în finala de pe Wembley. Lloris a fost numit în unsprezece de start în speranța de a obține o medalie de argint, dar Tottenham a pierdut cu 2-0.

Sezonul 2015-16Edit

În august 2015, managerul lui Tottenham, Mauricio Pochettino, l-a numit pe Lloris căpitan permanent al echipei, înlocuindu-l pe Younès Kaboul, care a plecat.

Sezonul 2016-17Edit

Într-un meci din faza grupelor Ligii Campionilor UEFA 2016-17 (care s-a încheiat la egalitate, 0-0) împotriva lui Bayer Leverkusen, la 18 octombrie 2016, Lloris a făcut o serie de parade frumoase, inclusiv o spectaculoasă oprire cu o singură mână pe linia porții pentru a-l împiedica pe Javier Hernández; managerul lui Tottenham, Mauricio Pochettino, a descris performanța lui Lloris din a doua repriză ca fiind „strălucitoare”. La 22 noiembrie 2016, Lloris a apărat penalty-ul din minutul 11 al lui Radamel Falcao și a reușit mai multe parade de clasă mondială, inclusiv o răsturnare incredibilă peste bară a voleului puternic al lui Kamil Glik de la cinci metri în minutul 68, în meciul din faza grupelor UEFA Champions League 2016-17, în deplasare la AS Monaco; cu toate acestea, Tottenham a pierdut meciul cu 1-2 și a fost eliminată din competiție.

În decembrie 2016, Lloris a semnat o prelungire a contractului pentru a rămâne la Tottenham până în 2022. În sezonul 2016-17, Lloris a ajutat-o pe Tottenham să obțină cel mai bun record defensiv din istoria clubului, primind doar 26 de goluri în Premier League în acest sezon (dintre care doar 9 au fost primite în meciurile de pe teren propriu), cu 6 mai mult decât precedentul record de 32 de goluri primite, care a fost stabilit în sezonul 1908-09 în Second Division. A păstrat 15 meciuri fără gol primit în acest sezon, dar a ratat premiul Mănușa de Aur atunci când a primit un gol în ultimul meci al sezonului, o victorie record de 7-1 în deplasare în campionat, la Hull City.

Sezonul 2017-18Edit

La 17 aprilie 2018, Lloris a jucat pentru a 250-a oară pentru Tottenham, într-o remiză 1-1 cu Brighton. Astfel, el a devenit doar al 61-lea jucător și al șaselea portar care atinge această bornă pentru club.

Sezonul 2018-19Edit

În meciul din turul grupelor Ligii Campionilor cu PSV Eindhoven din 24 octombrie 2018, Lloris a fost eliminat după o intervenție în finalul meciului care s-a încheiat la egalitate 2-2. Pe 2 martie 2019, Lloris a apărat un penalty la finalul meciului North London Derby și a menținut scorul la 1-1. Câteva zile mai târziu, la 5 martie 2019, în deplasarea din 16-imile de finală ale Ligii Campionilor împotriva Borussiei Dortmund, Lloris a făcut o serie de parade cruciale pentru a păstra un scor alb, care a asigurat o victorie cu 4-0 la general și calificarea clubului în al doilea sfert de finală în Liga Campionilor. Aceasta este cea de-a 100-a bilă albă a sa cu clubul. De asemenea, a păstrat o foaie albă și în meciul de pe teren propriu din sferturile de finală cu Manchester City, apărând un penalty în victoria cu 1-0, care a contribuit la menținerea lui Tottenham în competiție. Săptămâna precedentă, în meciul din Premier League cu Liverpool, a făcut o greșeală de portar care a permis înscrierea unui gol în finalul meciului și a pierdut cu 2-1.

Sezonul 2019-20Edit

În sezonul 2019-20, Lloris a făcut a 300-a apariție pentru club în al doilea meci de campionat al sezonului împotriva lui Manchester City, un meci care s-a terminat 2-2.Pe 5 octombrie, Lloris a fost scos pe targă după ce a suferit o dislocare a cotului în meciul cu Brighton, un meci care s-a încheiat cu o înfrângere de 3-0 pentru Spurs. Leziunile de ligamente suferite în urma acestei accidentări aveau să-l scoată din echipă pentru câteva luni. În noiembrie 2019 a fost supus unei intervenții chirurgicale pentru luxație. A revenit după accidentare în ianuarie 2020, în meciul de acasă cu Norwich.