Cei mai bogați 10 jucători de golf din circuitul PGA 2018

Dacă vă place golful, cu siguranță sunteți conectat la circuitul PGA 2018 – în special la British Open și la viitorul Campionat PGA. Iar unii dintre cei mai bine plătiți sportivi din lume își vor arăta isprăvile pe teren. știți că Tiger Woods este bogat – dar există o mulțime de alți domni care joacă și care sunt, de asemenea, total îmbogățiți. Iată-i pe primii 10.

Tiger Woods – 740 de milioane de dolari

Tiger Woods pe terenul de antrenament în timpul rundei finale a Campionatului PGA Tour | Scott Halleran/Getty Images

Cariera sa conține urcușuri și coborâșuri uriașe – atât pe plan profesional, cât și personal – dar Tiger Woods rămâne în continuare cel mai bogat jucător de golf aflat în prezent în circuitul PGA. TheStreet raportează că se mândrește cu o avere netă de aproximativ 740 de milioane de dolari, cu un salariu estimat la 50 de milioane de dolari pe an. Business Insider notează, de asemenea, că Woods a câștigat peste 111 milioane de dolari din turneele PGA, deoarece a câștigat 79 de turnee.

Phil Mickelson – 365 de milioane de dolari

Acest jucător, poate mai bine cunoscut sub numele de „Lefty”, este cunoscut ca fiind unul dintre cei mai de succes jucători de golf din 1992 încoace. Iar The Richest spune că are o valoare aproximativă de 365 de milioane de dolari.

În ceea ce privește seria de victorii, Business Insider raportează că a câștigat cinci campionate majore și 43 de turnee PGA. Din acestea, a câștigat peste 86 de milioane de dolari.

Rory McIlroy – 130 de milioane de dolari

Poate că este mai tânăr decât unii dintre ceilalți jucători de golf de pe listă, dar tot valorează o sumă serioasă de bani. Express.co.uk relatează că averea sa netă se ridică la aproximativ 130 de milioane de dolari Și câștigă o mare parte din bani datorită contractului său cu Nike, care i-a adus aproximativ 100 de milioane de dolari atunci când a semnat o prelungire a acestuia în 2017.

În ceea ce privește victoriile, McIlroy a câștigat patru campionate majore și 14 turnee PGA, ceea ce i-a adus peste 38 de milioane de dolari, spune Business Insider.

4. Vijay Singh – 75 de milioane de dolari

Vijay Singh | Patrick Smith/Getty Images

Acest jucător profesionist de golf din Fiji a demonstrat că este o forță de luat în seamă. Celebrity Net Worth raportează că valorează și el aproximativ 75 de milioane de dolari și că a câștigat cei mai mulți bani din PGA Tour în 2003, 2004 și 2008. Din câștigurile sale din turnee, a câștigat peste 70 de milioane de dolari și a obținut 36 de victorii în trecut, spune Business Insider.

Ernie Els – 75 de milioane de dolari

Acest jucător de golf sud-african a obținut o tonă de victorii de-a lungul carierei sale de până acum. Iar The Richest notează că valoarea netă a lui Ernie Els este de 75 de milioane de dolari. În ceea ce privește Turneul PGA, Els nu este străin nici de victorii în aceste turnee. El a câștigat peste 48 de milioane de dolari de pe urma acestora și a obținut 19 victorii. De asemenea, a câștigat alte patru campionate majore, relatează Business Insider.

Sergio Garcia – 70 de milioane de dolari

Este un jucător de golf uimitor – și a câștigat, de asemenea, o mulțime de bani din sponsorizările sale. Celebrity Net Worth spune că valorează 70 de milioane de dolari, chiar și cu câteva sezoane dezamăgitoare. Iar Business Insider notează că a câștigat un campionat major și 10 turnee PGA, câștigând peste 47 de milioane de dolari.

Jim Furyk – 50 de milioane de dolari

Poate că deține scorul pentru cel mai mic scor PGA din toate timpurile (58), dar niciodată nu-l poți exclude complet pe Jim Furyk. Money Inc. raportează că are o avere netă totală de aproximativ 50 de milioane de dolari și, de asemenea, s-a clasat pe locul al doilea în clasamentul oficial mondial de golf în 2006. În ceea ce privește PGA, Business Insider raportează că Furyk a câștigat peste 67 de milioane de dolari din cele 17 victorii obținute în circuit.

Jordan Spieth – 41 de milioane de dolari

Jordan Spieth este unul dintre cei mai buni din joc | Harry How/Getty Images

A câștigat anul trecut Openul Britanic, ceea ce i-a adus câștiguri de 1,85 milioane de dolari – nu este rău pentru un jucător de golf în vârstă de 20 de ani. Iar Jordan Spieth continuă să demonstreze că nu se lasă mai prejos. Express.co.uk anunță că valorează în jur de 41 de milioane de dolari. Iar cele 10 sponsorizări ale sale, printre care se numără Coca-cola, Rolex și Under Armour, cu siguranță ajută și ele la acest lucru.

De asemenea, el a câștigat 11 turnee PGA și a câștigat peste 36 de milioane de dolari din acestea, relatează Business Insider.

Adam Scott – 40 de milioane de dolari

Cariera lui Adam Scott a luat cu adevărat avânt în 2001, iar de atunci a reușit să obțină o avere netă de aproximativ 40 de milioane de dolari, relatează Celebrity Net Worth. Iar Business Insider notează că a câștigat peste 47 de milioane de dolari din turneele PGA de-a lungul anilor.

Luke Donald – 40 de milioane de dolari

Iată o altă vedetă care a urcat în ierarhie și a adunat milioane de dolari de-a lungul anilor în care a fost jucător profesionist de golf. Unul dintre cei mai buni ani ai săi a fost în 2011, când s-a clasat pe locul 1 în Official World Golf Ranking – și a păstrat acest titlu timp de 40 de săptămâni. The Richest raportează că valoarea sa netă se situează în jurul a 40 de milioane de dolari. Iar Business Insider notează că a câștigat cinci turnee PGA și a câștigat peste 35 de milioane de dolari din acestea.