Brandon Roy

Portland Trail Blazers (2006-2011)Edit

sezonul 2006-07Edit

Roy în timpul draftului NBA din 2006

Debutul lui Roy în NBA a avut loc în orașul său natal, împotriva celor de la Seattle SuperSonics. El a marcat 20 de puncte în acel meci și 19 în meciul următor. O înțepătură la călcâiul stâng l-a ținut în afara a 20 de meciuri la începutul sezonului, dar a marcat primul său double-double din carieră la scurt timp după revenirea sa, pe 22 decembrie 2006, împotriva lui Toronto Raptors. La sfârșitul lunii ianuarie 2007, Roy era liderul tuturor debutanților din NBA cu 14,5 puncte pe meci. El a devenit al patrulea Trail Blazer care a fost selecționat în echipa debutanților din cadrul NBA All-Star Weekend Rookie Challenge de la înființarea acesteia în 1994. El a fost primul Trail Blazer care a participat la All-Star Weekend de la selecția lui Rasheed Wallace ca rezervă la All-Star în 2001.

A fost începătorul lunii în Conferința de Vest în ianuarie, februarie și martie 2007. După ce a avut o medie de 16,8 puncte, 4,4 recuperări și 4,0 pase decisive pe meci în sezonul 2006-2007 din NBA, Roy a fost desemnat Rookie-ul anului în NBA. El a primit 127 din cele 128 de voturi pentru primul loc. Din cauza unei accidentări, el a jucat doar 57 de meciuri în acel sezon, al doilea cel mai mic număr de meciuri pentru un Rookie al anului. El a fost al treilea Trail Blazer care a câștigat acest premiu, primii doi fiind Geoff Petrie și Sidney Wicks.

Sezonul 2007-08Edit

Roy se încălzește înainte de un meci

Roy a fost titular în primele 48 de meciuri ale sezonului 2007-08, având o medie de 19,1 puncte, 5,8 pase decisive și 4,6 recuperări. De asemenea, el a condus Blazers la o serie de 13 victorii consecutive în luna decembrie. Roy a fost selecționat ca rezervă pentru NBA All-Star Game din 2008. El a marcat 18 puncte în acel meci și a avut și 9 recuperări. El s-a accidentat la glezna dreaptă în ultimul meci înainte de All-Star Weekend. Deși a primit aprecieri pentru jocul său din weekend, accidentarea a avut un impact asupra jocului său în următoarele săptămâni. El a jucat în Rookie Challenge pentru a doua oară, de data aceasta ca „sophomore”; coechipierul LaMarcus Aldridge a făcut parte, de asemenea, din echipa sophomore. Roy a jucat aproximativ 29 de minute în meciul All-Star, cel mai mult dintre toți jucătorii din Conferința de Vest. De asemenea, el i-a egalat pe Chris Paul și Amar’e Stoudemire pentru cele mai multe puncte, cu 18.

Sezonul 2008-09Edit

În pre-sezonul 2008, Roy a fost supus unei proceduri medicale de 20 de minute în Vancouver, Washington, în timpul căreia medicul echipei, Don Roberts, a îndepărtat o bucată de cartilaj care provoca iritații la genunchiul stâng al lui Roy. Roy a ratat câteva săptămâni de acțiune din cauza reabilitării, dar a fost gata în ziua deschiderii sezonului împotriva lui Los Angeles Lakers. Pe 6 noiembrie, împotriva celor de la Houston Rockets, Roy a marcat o aruncare de 30 de picioare în prelungiri, cu opt zecimi de secundă înainte de final.Pe 18 decembrie, Roy a marcat 52 de puncte, cea mai mare performanță a carierei, împotriva celor de la Phoenix Suns. El a reușit 14 din 27 de aruncări de pe teren, 19 din 21 de la linia de aruncări libere și 5 din 7 de la linia de trei puncte. De asemenea, el a adăugat șase pase decisive, cinci recuperări și o aruncare blocată, toate fără nicio cifră pierdută. Pe 24 ianuarie, Roy a egalat un record al francizei Blazers cu 10 recuperări împotriva lui Washington Wizards. Pe 8 februarie, când Blazers era condusă cu un punct în fața celor de la Knicks, Roy a marcat o aruncare la coș și a câștigat meciul cu 109-108. Începând cu 16 februarie 2009, Roy a avut 24 de aruncări cu care a egalat sau a câștigat meciurile cu 35 de secunde sau mai puțin. Roy a fost din nou selecționat ca rezervă în NBA All-Star Game 2009, unde a marcat 14 puncte cu 7 din 8 aruncări, a luat 5 panouri și a dat 5 pase decisive în 31 de minute de joc. La 13 aprilie, Roy a fost desemnat jucătorul săptămânii în Conferința de Vest, fiind pentru a patra oară când primește acest premiu. Roy și Clyde Drexler sunt singurii de la Portland Trail Blazers care au câștigat acest premiu de patru ori. Roy a terminat pe locul 9 în voturile pentru MVP în sezonul 2008-09, obținând un vot pentru locul 4 și patru voturi pentru locul 5, pentru un total de 7 puncte. Roy a fost numit în echipa a doua All-NBA la 13 mai și a fost primul Blazer care a făcut parte din echipa All-NBA din sezonul 1991-92.

Sezonul 2009-10Edit

Roy apărându-l pe DeShawn Stevenson într-un meci

La 5 august 2009, a fost confirmat faptul că Roy a fost de acord cu un contract pe patru ani cu salariu maxim, cu o opțiune de jucător pentru al cincilea an, menținându-l la Trail Blazer cel puțin până în sezonul 2013-14.

Roy a fost selectat pentru a participa la NBA All-Star Game 2010, marcând a treia sa selecție ca All-Star NBA. Cu toate acestea, Roy a fost ținut pe tușă din cauza unei accidentări la tendonul drept pe care a suferit-o la 13 ianuarie împotriva lui Milwaukee Bucks, și care s-a agravat din nou la 20 ianuarie împotriva lui Philadelphia 76ers.

La 11 aprilie 2010, Roy s-a accidentat la genunchiul drept. Imagistica prin rezonanță magnetică din acea noapte a confirmat o contuzie osoasă a genunchiului drept (vânătaie osoasă), iar pe 12 aprilie, o examinare suplimentară a RMN-ului a arătat o ușoară ruptură de menisc. Roy a suferit o intervenție chirurgicală pe 16 aprilie și era de așteptat să rateze cel puțin prima rundă a playoff-ului NBA 2010, dar a revenit pentru meciul 4 după opt zile de recuperare pentru a conduce Blazers la victorie.

Roy a fost numit în echipa a treia All-NBA pe 6 mai, acesta fiind al doilea sezon consecutiv în care a fost numit într-o echipă All-NBA. Înainte de începerea sezonului următor, rivalul de conferință Kobe Bryant l-a numit pe Roy cel mai greu de păzit jucător din Vest, susținând că acesta nu are „niciun punct slab în jocul său.”

Sezonul 2010-11Edit

Roy a început prima lună a sezonului marcând în ritmul său normal, dar până în decembrie a început să se vadă că genunchii săi, care l-au deranjat încă din facultate și care au fost accidentați în aprilie, sunt bolnavi din cauza lipsei de cartilaj. El a ratat nouă meciuri înainte ca Trail Blazers să anunțe că va fi indisponibil pe termen nelimitat. S-a speculat pe scară largă că Roy nu va mai putea juca la un nivel de All-Star. Acest lucru a forțat echipa să înceapă să-și ruleze ofensiva prin intermediul atacantului LaMarcus Aldridge și a fundașului de rezervă Wesley Matthews.

Roy cu coechipierii săi de la Portland

La 17 ianuarie 2011, Roy a fost supus unei operații artroscopice la ambii genunchi. El a revenit în linia de start pe 25 februarie, marcând 18 puncte de pe bancă, inclusiv o aruncare de trei puncte pentru a forța prelungirile, și ajutând Blazers să câștige meciul cu 107-106. Roy și-a asumat apoi un rol de rezervă pentru restul sezonului, marcând inconstant pentru a termina cu o medie stagională de 12,2 puncte, 2,6 recuperări, 2,7 pase decisive și 28 de minute în 47 de meciuri.

The Blazers s-au confruntat apoi cu Dallas Mavericks în primul tur al playoff-ului NBA 2011. Roy a aruncat 1 din 8 în primele două meciuri, inclusiv un meci 2 în care a avut doar 8 minute de joc și nu a marcat niciun punct. Blazers au pierdut ambele meciuri și s-au distanțat la 0-2 în serie. El și-a exprimat frustrarea că a fost ultima înlocuire în primele 2 sferturi și că a jucat doar 8 minute după ce a avut 26 de minute în primul meci. Seria a mers apoi la Portland, iar Roy a marcat 16 puncte în 23 de minute de pe bancă pentru a impulsiona Blazers la o victorie cu 97-92 în Meciul 3.

Atât Blazers cât și Mavericks au început Meciul 4 cu o primă repriză liniștită, cu Dallas conducând ușor. Blazers au ratat apoi primele 15 aruncări după pauză, în timp ce avantajul lui Mavs a crescut până la 67-44. Roy a reușit apoi un coș de trei puncte spre finalul reprizei a treia pentru a reduce avantajul la 67-49. În al patrulea sfert, Roy a marcat 18 puncte după ce în precedentele trei sferturi a avut 1 din 3 puncte, inclusiv un joc de 4 puncte pentru a egala meciul și o aruncare de la mijlocul terenului cu 49 de secunde înainte de final pentru a da echipei sale un avantaj definitiv, terminând cu 24 de puncte pentru a conduce Blazers la o victorie improbabilă de 84-82 și a egala seria. Blazers avea să piardă seria în 6 meciuri, dar i-a dat speranțe lui Roy de a începe din nou sezonul următor.

RetragereEdit

Cu puțin timp înainte de deschiderea taberei de pregătire din NBA, după rezolvarea lockout-ului din NBA din 2011, Roy a anunțat că genunchii săi au degenerat atât de mult – nu mai avea cartilaj între oasele ambilor genunchi – încât se retrage din baschet.

În urma anunțului său de retragere, Portland Trail Blazers a folosit clauza de amnistie asupra lui Roy pentru a avea flexibilitate în ceea ce privește plafonul salarial.

RevenireEdit

În iunie 2012, Roy a anunțat că plănuiește să revină în NBA. El a spus că și-a revenit suficient de mult pentru a juca după ce a făcut procedura cu plasmă bogată în trombocite pe care a făcut-o și Kobe Bryant pentru a-și menține genunchii sănătoși. El nu a putut juca pentru Portland în cadrul actualului Contract Colectiv de Muncă din NBA, din cauza amnistiei pe care Portland a acordat-o în 2011. Roy a intrat pe piața agenților liberi la 1 iulie 2012. Roy și-ar fi exprimat interesul de a semna cu Dallas Mavericks, Golden State Warriors, Minnesota Timberwolves, Indiana Pacers, sau Chicago Bulls.

Minnesota Timberwolves (2012-2013)Edit

La 31 iulie 2012, Roy a semnat cu Minnesota Timberwolves. Înțelegerea l-a pus pe Roy alături de atacantul All-Star Kevin Love și de fundașul Ricky Rubio. El a decis să poarte numărul 3, numărul pe care l-a purtat în timpul anilor de facultate la Washington. S-a simțit bine în timpul taberei de pregătire, dar a suferit o accidentare după o ciocnire în timpul unui meci din pre-sezon, la 26 octombrie 2012. El a jucat în cinci meciuri din sezonul regulat înainte de a avea nevoie de o intervenție chirurgicală la genunchiul drept care a pus capăt sezonului. El a avut o medie de 5,8 puncte pe meci, 2,8 recuperări pe meci și 4,6 pase decisive pe meci în 24,4 minute în sezonul 2012-2013. Roy a fost renunțat de Minnesota la 10 mai 2013. Ulterior, el a declarat: „De fiecare dată când te îndepărtezi de joc, ai „ce-ar fi dacă”. Simt că am fost capabil să răspund la aceste întrebări anul trecut mergând acolo și încercând.”