5 jucători americani remarcabili în Europa în 2019-20

De Clemente Lisi – NEW YORK, NY (20 iul. 2020) US Soccer Players – Ultimele săptămâni ale sezonului intern european nu s-au întins niciodată atât de mult în vară. Pandemia a forțat sezonul să ia o pauză de trei luni care s-a întins pe durata primăverii, împingând calendarul intern în iulie și Liga Campionilor în august.

Încă o dată, americanii au jucat un rol din ce în ce mai important la diverse cluburi de pe continent. Cu aproximativ 30 de americani jucând în Germania, mai mulți jucători USMNT au avut sezoane remarcabile în Bundesliga. În Austria, între timp, un antrenor american a fost cel care a deschis drumul. Fostul antrenor al echipei New York Red Bulls, Jesse Marsch, a avut un sezon fantastic la o altă echipă Red Bull, aceasta din Salzburg. Marsch și-a condus clubul la dubla națională. Titlul din Bundesliga austriacă este acum cel mai important trofeu câștigat de un antrenor american în Europa.

„Principalul meu accent în a veni în Europa – desigur, ambiția a fost o parte din ea – dar a fost mai mult pentru a vedea dacă ideea mea de conducere ar putea prospera în acest cadru competitiv al sportului nostru”, a declarat Marsh pentru The Associated Press. „Și, știți, vreau să spun, este foarte greu să te scufunzi sau să înoți în Europa.”

Este greu să te scufunzi sau să înoți și pentru jucători în Anglia. Încă o dată, americanii, mai puțini decât în anii trecuți, au continuat să strălucească atât în Premier League, cât și în campionatul de ligă secundă. Vârful de lance al efortului a fost Christian Pulisic, care a folosit revenirea din pauză pentru a arăta că poate juca în această ligă. Alături de Pulisic, iată o privire asupra americanilor care s-au remarcat cel mai mult în Europa în acest sezon.

Gio Reyna (Borussia Dortmund)

Mijlocașul de 17 ani a avut un sezon de debutant uriaș, marcând un gol în 15 meciuri de campionat. Și-a făcut debutul în Bundesliga în ianuarie, intrând ca rezervă în victoria cu 5-3 împotriva lui FC Augsburg. Astfel, Reyna a devenit cel mai tânăr cetățean american (17 ani și 66 de zile) care a jucat vreodată în Bundesliga. Reyna, fiul fostului mijlocaș al USMNT Claudio Reyna, a stabilit o serie de recorduri. El a marcat primul său gol în tricoul lui Dortmund pe 4 februarie, într-o înfrângere cu 3-2 în fața lui Werder Bremen, într-un meci din 16-imile de finală ale Cupei Germaniei. A devenit cel mai tânăr marcator din istoria DFB Pokal. Pe 18 februarie, Reyna a devenit al treilea cel mai tânăr jucător care a jucat vreodată într-un meci eliminatoriu din Liga Campionilor, intrând ca rezervă în minutul 67 împotriva lui PSG și asistând la golul câștigător al lui Erling Haaland.

Weston McKennie (Schalke 04)

Mediul de 21 de ani a jucat în 28 de meciuri de campionat în acest sezon, consolidându-și rolul de titular în fiecare weekend. McKennie, care a marcat trei goluri în acest sezon, a ratat meciuri în mare parte din cauza unor accidentări sau suspendări. Cele trei goluri ale sale reprezintă un record personal în cele patru sezoane petrecute în Bundesliga. McKennie a fost un dinamovist la mijlocul terenului, câștigând peste 60% din toate provocările aeriene și finalizând aproape 85% din pasele sale. Capacitatea lui McKennie de a juca atât ca mijlocaș defensiv, cât și ca un atacant în plus pe aripi face din versatilitatea sa un atu. Prin urmare, McKennie face parte dintr-un nou val de americani talentați în Germania. Acest lucru a atras interesul din întreaga Europă înainte de sezonul de transferuri din vară.

Christian Pulisic (Chelsea)

Mediul ofensiv vestit s-a mutat de la Dortmund la Chelsea vara trecută. Ceea ce a început cu stângul s-a transformat în succes după pauza pandurilor. El a debutat în Premier League într-o înfrângere cu 4-0 împotriva lui Manchester United în luna august. Pulisic a marcat primul său gol pentru Chelsea la 26 octombrie anul trecut, completând un hat trick într-un triumf cu 4-2 la Burnley. Accidentat înainte de închidere, jucătorul de 21 de ani a revenit sănătos și a devenit un super-submarin în timpul unei serii recente de jocuri. Pulisic, care are opt goluri până acum în acest sezon, a marcat primul gol în victoria cu 2-1 împotriva lui Manchester United, ajutând-o pe Liverpool să câștige titlul. Pulisic ar putea ajuta Chelsea să câștige Cupa Angliei în acest sezon, atunci când clubul londonez se va confrunta cu Arsenal, pe 1 august, pe stadionul Wembley. Chelsea rămâne, de asemenea, în viață în Liga Campionilor.

Tyler Adams (RB Leipzig)

Mijlocașul în vârstă de 21 de ani, care s-a alăturat clubului RB Leipzig din Bundesliga la mijlocul sezonului trecut, a terminat primul său meci complet în Bundesliga, după ce o accidentare la inghinali l-a ținut pe tușă pe tot parcursul toamnei și iernii. Cu toate acestea, Adams a arătat multe progrese în cele 14 apariții în campionat. Folosit în principal ca mijlocaș defensiv, Adams și-a făcut debutul în Liga Campionilor în martie, intrând ca rezervă în repriza a doua împotriva lui Tottenham. Cu Leipzig încă în viață în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, este probabil că Adams ar putea vedea mai multe minute în următoarele săptămâni.

Zack Steffen (Fortuna Dusseldorf)

Portarul experimentat în vârstă de 25 de ani a terminat, de asemenea, în primul său sezon complet în Germania, după ce a fost împrumutat la Fortuna Dusseldorf de la Manchester City. Mutarea în Germania a fost o șansă pentru Steffen de a juca în mod regulat, iar el nu a dezamăgit încă de la început. Primind postul de titular în vara anului trecut, Steffen a făcut 10 parade la debutul său împotriva lui Werder Bremen în weekendul de deschidere. A continuat să fie titular în 17 meciuri de campionat pentru Fortuna, până când o accidentare gravă la genunchi i-a întrerupt sezonul. O a doua accidentare la genunchi, chiar înainte de reluarea Bundesligii, i-a încheiat sezonul. Steffen a făcut destule pentru ca acum să fie luat în considerare serios pentru un rol de rezervă la Manchester City.

Clemente Lisi este un colaborator regulat al US Soccer Players. El este, de asemenea, autorul cărții O istorie a Cupei Mondiale: 1930-2018. Găsiți-l pe Twitter:http://twitter.com/ClementeLisi.