Tony Allen (koszykówka)

Boston Celtics (2004-2010)Edit

Sezon 2004-05Edit

Allen został wybrany przez Boston Celtics w pierwszej rundzie (25. ogółem) draftu NBA w 2004 roku 24 czerwca 2004 roku i podpisał wieloletni kontrakt z Celtics 3 lipca 2004 roku. Jako debiutant w sezonie 2004-05 notował średnio 6,4 punktu, 2,9 zbiórki i 0,99 steala w 16,4 minuty w 77 meczach (34 starty). Zdobył 20 punktów w swoim pierwszym starcie w karierze 22 stycznia 2005 roku przeciwko Atlanta Hawks. Później wziął udział w Rookie Challenge podczas 2005 NBA All-Star Weekend, zdobywając team-high 17 punktów.

Sezon 2005-06Edit

W swoim pierwszym meczu kampanii 2006, Allen zanotował 9 punktów, 7 zbiórek i 2 steale podczas przegranego meczu domowego z Hawks. 20 marca 2006 roku, Allen zanotował season-high 18 punktów i 4 steale podczas domowej porażki z Los Angeles Lakers. Swoje season-high 18 punktów zremisował 9 kwietnia, w przegranym meczu z New York Knicks. Osiem dni później pobił swój season-high, zdobywając 23 punkty, a także 4 zbiórki i 3 steale w przegranym meczu z Cleveland Cavaliers. Allen poszedł na średniej 7,2 punktów, 2,2 zbiórek, 1,3 asysty i 1,00 kradzieży w 19,2 minut w 51 meczach (dziewięć startów) w jego sophomore sezon z Celtics.

2006-07 seasonEdit

On 4 grudnia 2006, Allen zdobył season-high 20 punktów podczas straty do Chicago Bulls. Dwa mecze później zanotował 18 punktów, 7 zbiórek i 5 kradzieży w przegranym spotkaniu z Suns; 6 z jego 7 zbiórek było zbiórkami ofensywnymi. 15 grudnia 2006 roku, przeciwko Denver Nuggets, Allen zdobył 30 punktów i 8 zbiórek. 7 stycznia 2007 roku, w przegranym meczu z Orlando Magic, Allen zanotował 21 punktów, 9 zbiórek i 7 kradzieży. W meczu z Indiana Pacers, 10 stycznia 2007 roku, Allen doznał kontuzji przedniego więzadła krzyżowego (ACL) i więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL) w lewym kolanie. Allen doznał kontuzji kolana, gdy źle wylądował po niekontrolowanej próbie wsadu, która miała miejsce po gwizdku, w ostatnich minutach przegranego 97-84 meczu. W swoim trzecim sezonie, Allen średnio career-highs z 11,5 punktów, 3,8 zbiórek, 1,7 asyst i 1,5 kradzieży na mecz.

Sezon 2007-08Edit

Allen odzyskał w czasie na rozpoczęcie sezonu 2007-08. W swoim pierwszym meczu po kontuzji Allen zdobył 4 punkty i zebrał 5 zbiórek podczas zwycięstwa nad przyjezdnymi Washington Wizards. W swoim pierwszym meczu od czasu kontuzji, Allen zdobył 13 punktów w wygranej nad New Jersey Nets 14 listopada. W meczu z Memphis Grizzlies zdobył 20 punktów. Prawie cztery tygodnie później, Allen wyrównał swój rekord sezonu w wygranym spotkaniu z Miami Heat. 20 lutego Allen zdobył 18 punktów i 4 zbiórki w przegranym spotkaniu z Golden State Warriors. Na koniec sezonu regularnego notował średnio 6.6 punktu, 2.2 zbiórki i 1.5 asysty w 18.3 minuty w 75 meczach (11 startów). On znacznie przyczyniły się do Celtics udanego biegu playoff, który doprowadził do NBA Finals berth, gdzie twierdził, że 2008 NBA Championship po pokonaniu Los Angeles Lakers w sześciu meczach.

W lipcu 2008 roku, Allen ponownie podpisał z Celtics po uzgodnieniu do dwóch lat gwarantowanej umowy płacąc $ 2,5 mln każdego roku. Allen poszedł na średnio 7,8 punktów, 2,3 zbiórek, 1,4 asysty i 1,17 steals w 19,3 minut w 46 meczach (dwa starty) w swoim piątym sezonie z Celtics.

Allen grał kluczową rolę defensywną dla mistrza Konferencji Wschodniej Celtics w sezonie 2009-10, średnio 6,1 punktów, 2,7 zbiórek, 1,3 asysty i 1,07 steals w 16,5 minut w 77 meczach (osiem startów). Zanotował swoje pierwsze w karierze double-double z 10 punktami i 10 zbiórkami 27 grudnia 2009 roku przeciwko Los Angeles Clippers. W playoffach 2010 Allen wystąpił we wszystkich 24 meczach i notował średnio 5,1 punktu i 1,04 zbiórki w 16,3 minuty. Celtics dotarli do Finałów NBA 2010, gdzie zostali pokonani 4-3 przez Lakers.

Memphis Grizzlies (2010-2017)Edit

Sezon 2010-11Edit

W dniu 13 lipca 2010 roku Allen podpisał trzyletni kontrakt z Memphis Grizzlies, podobno wart 9,7 miliona dolarów. Dwa tygodnie po podpisaniu z Grizzlies, Allen ujawnił, że czuł się „przyćmiony” w Bostonie przez kolegów z drużyny Paula Pierce’a i Raya Allena.

Allen pojawił się jako jeden z najlepszych obrońców obwodowych w lidze w swoim pierwszym sezonie w Memphis, średnio 1,79 kradzieży, jak również pomagając Grizzlies tempo NBA w kradzieżach i wymuszonych obrotach. Allen został wybrany do All-Defensive Second Team 2010-11 NBA, co było jego pierwszym wyborem i pierwszym wyborem Grizzlies do All-Defensive Team, a także zajął czwarte miejsce w głosowaniu na Defensive Player of the Year. Notował średnio 4.14 kradzieży na 48 minut gry, co jest najwyższym wskaźnikiem wśród graczy NBA od czasów Nate’a McMillana w sezonie 1993-94. Allen notował średnio 8,9 punktu, 2,7 zbiórki i 1,4 asysty na poziomie .510 w 20,8 minuty w 72 meczach (31 startów). Pomógł Grizzlies awansować do Półfinałów Konferencji Zachodniej po raz pierwszy w historii klubu.

Sezon 2011-12Edit

W skróconym przez lockout sezonie 2011-12, Allen notował średnio 9,8 punktu, 4 zbiórki i 1,4 asysty przy .469 rzutach w 26,3 minuty w 58 meczach (57 startów). Zanotował rekord sezonu i ustanowił rekord kariery, kiedy 23 kwietnia 2012 roku w meczu z Cleveland Cavaliers dokonał 8 kradzieży. W sezonie 2011-12 został wybrany do pierwszej drużyny defensywnej NBA (2011-12 NBA All-Defensive First Team) po tym, jak zajął piąte miejsce w NBA w ilości kradzieży na mecz (1.79) i trzecie w ilości kradzieży na 48 minut (3.27). Zajął również szóste miejsce w głosowaniu na Defensive Player of the Year 2011-12 NBA, najwyższe dla jakiegokolwiek obrońcy. W styczniu 2012 roku został uznany za najlepszego obwodowego obrońcę w NBA przez dyrektorów generalnych ligi.

Sezon 2012-13Edit

W sezonie 2012-13, Allen poprowadził wszystkich graczy otrzymujących głosy do drużyn defensywnych NBA, zaznaczając swój drugi z rzędu honor First Team All-Defense i trzeci z rzędu wybór NBA All-Defense. Zajął piąte miejsce w głosowaniu na Defensive Player of the Year 2012-13 po tym, jak notował średnio 4,6 zbiórki i 1,51 steala w 26,7 minuty w 79 meczach (wszystkie starty). Podczas playoffów 2013, Allen uśrednił playoffowe career highs na całej tablicy z 10,3 punktami, 6,1 zbiórkami, 1,8 asystami i 2 kradzieżami w 28,1 minut w 15 meczach posezonowych, pomagając tym samym Memphis awansować do Finałów Konferencji Zachodniej po raz pierwszy w historii franczyzy.

Sezon 2013-14Edit

On July 15, 2013, Allen ponownie podpisał z Grizzlies na czteroletnim kontrakcie wartym 20 milionów dolarów. Allen zakończył swój czwarty sezon w Memphis i 10. w NBA ze średnimi 9 punktów, 3,8 zbiórki i 1,64 steala na .494 strzelaniu w 23,2 minuty w 55 meczach (28 startów). Opuścił 27 meczów z powodu kontuzji, choroby lub zawieszenia ligowego.

The Grizzlies weszli do playoffów jako siódmy seed i zmierzyli się z Oklahoma City Thunder. Allen zanotował 10 ofensywnych zbiórek w Game 4 przeciwko Thunder, stając się szóstym rezerwowym, który zanotował 10+ ofensywnych zbiórek w meczu posezonowym od czasu Playoffs 1986, dołączając do centrów Johna Salleya, Roya Tarpleya, Jaysona Williamsa, Grega Ostertaga i Jeffa Fostera. Zakończył mecz 4 z 14 punktami i 13 zbiórkami, stając się drugim rezerwowym Grizzlies, który zanotował double-double w meczu playoffs, dołączając do Lorenzena Wrighta (10 punktów, 10 zbiórek 29 kwietnia 2006). Grizzlies zostali ostatecznie wyeliminowani przez Thunder w siedmiu meczach.

Sezon 2014-15Edit

W 2014-15, Allen nadal był defensywnym stalwartem podczas pilnowania najlepszego ofensywnego talentu drużyny przeciwnej. Zrobił swój trzeci NBA All-Defensive First Team (i czwarte wyróżnienie All-Defense w karierze) po tym, jak zajął czwarte miejsce w lidze w stealach (2 pg) grając 26.2 minut na mecz. Allen był jedynym graczem w 2014-15, który zanotował co najmniej trzy mecze z sześcioma lub więcej stealami.

Sezon 2015-16Edit

W maju 2016 roku Allen został wybrany do NBA All-Defensive Second Team za sezon 2015-16, oznaczając piąty wybór All-Defensive w karierze dla Allena w sześciu sezonach z Grizzlies. Allen notował średnio 8,4 punktu, 4,6 zbiórki, 1,1 asysty i 1,72 steala w 25,3 minuty w 64 meczach (57 startów) dla Memphis w sezonie 2015-16. Był zremisowany na czele NBA z Rickym Rubio z Minnesoty w stealach na 48 minut (3.3) wśród graczy z minimum 1,500 łącznie rozegranych minut. Defensywny rating Grizzlies był o 2.2 punktu lepszy, gdy Allen był na parkiecie (104.1) niż gdy go nie było (106.3). Ponadto Allen prowadził zespół z 1,7 stealami na mecz.

Sezon 2016-17Edit

W dniu 26 czerwca 2017 roku Allen został wybrany do NBA All-Defensive Second Team za sezon 2016-17, oznaczając szósty wybór All-Defensive w karierze dla Allena, mając teraz uznanie w NBA All-Defensive Teams sześć razy w jego siedmiu sezonach z Grizzlies. Allen wystąpił w 71 meczach (66 startów) dla Memphis w sezonie 2016-17, notując średnio 9,1 punktu, 5,5 zbiórki, 1,4 asysty i 1,62 steala w 27 minut na mecz. Prowadził ligę w steal percentage (3.1), po raz drugi prowadząc ligę w tej kategorii (4.1 w 2014-15).

W dniu 12 października 2017 roku Grizzlies ogłosili, że wycofają koszulkę Allena z numerem 9, gdy ten przejdzie na emeryturę.

New Orleans Pelicans (2017-2018)Edit

W dniu 15 września 2017 roku Allen podpisał kontrakt z New Orleans Pelicans. 1 listopada 2017 roku miał season-high 10 punktów w 19 minut z ławki w przegranym 104-98 meczu z Minnesota Timberwolves. 10 grudnia 2017 roku przeciwko Philadelphia 76ers, Allen doznał złamania lewej kości strzałkowej. Był bliski powrotu w połowie stycznia, ale 15 stycznia został odstawiony na boczny tor na kolejne dwa do czterech tygodni po tym, jak doznał komplikacji podczas rekonwalescencji.

1 lutego 2018 roku Allen został przehandlowany, wraz z Ömerem Aşıkiem, Jameerem Nelsonem i chronionym pierwszorundowym pickiem, do Chicago Bulls w zamian za Nikolę Miroticia i drugorundowy pick z 2018 roku. Dodatkowo Chicago będzie miało prawo do zamiany swojego drugorundowego picku z 2021 roku z własnym drugorundowym pickiem Nowego Orleanu z 2021 roku. Allen został zwolniony przez Bulls osiem dni później, zanim wystąpił dla nich w meczu.