5 wyróżniających się amerykańskich graczy w Europie w 2019-20

By Clemente Lisi – NEW YORK, NY (Jul 20, 2020) US Soccer Players – Końcowe tygodnie europejskiego sezonu krajowego nigdy nie rozciągały się tak daleko w lato. Pandemia zmusiła sezon do zrobienia trzymiesięcznej przerwy, która objęła wiosnę, przesuwając kalendarz krajowy na lipiec i Ligę Mistrzów na sierpień.

Po raz kolejny Amerykanie odgrywali coraz ważniejszą rolę w różnych klubach na całym kontynencie. Z około 30 Amerykanów grających w Niemczech, kilku graczy USMNT miało wybitne sezony w Bundeslidze. W Austrii z kolei prym wiódł amerykański trener. Były trener New York Red Bulls Jesse Marsch miał fantastyczny sezon w innym zespole Red Bull, tym razem w Salzburgu. Marsch poprowadził swój klub do podwójnego sukcesu w kraju. Tytuł austriackiej Bundesligi jest obecnie najbardziej znaczącym trofeum zdobytym przez amerykańskiego trenera w Europie.

„Mój główny nacisk w przyjeździe do Europy – oczywiście, ambicja była częścią tego – ale to było bardziej, aby zobaczyć, czy moja idea przywództwa może prosperować w tym konkurencyjnym otoczeniu naszego sportu,” Marsh powiedział The Associated Press. „I, wiesz, mam na myśli, to jest bardzo sink or swim w Europie.”

To jest sink or swim dla graczy, jak również nad w Anglii. Po raz kolejny, Amerykanie, mniej niż w latach ubiegłych, nadal błyszczeć zarówno w Premier League i drugiego szczebla Championship. Główną postacią był Christian Pulisic, który wykorzystał powrót z urlopu, by pokazać, że potrafi grać w tej lidze. Wraz z Pulisiciem, oto spojrzenie na Amerykanów, którzy najbardziej wyróżniali się w Europie w tym sezonie.

Gio Reyna (Borussia Dortmund)

17-letni pomocnik miał wielki sezon debiutancki, zdobywając bramkę w 15 meczach ligowych. Zadebiutował w Bundeslidze w styczniu, wchodząc na boisko jako rezerwowy w wygranym 5-3 meczu z FC Augsburg. W ten sposób Reyna stał się najmłodszym obywatelem USA (17 lat i 66 dni), który kiedykolwiek wystąpił w Bundeslidze. Reyna, syn byłego mistrza środka pola USMNT Claudio Reyny, ustanowił szereg rekordów. Swoją pierwszą bramkę w koszulce Dortmundu zdobył 4 lutego w przegranym 3-2 meczu z Werderem Brema w ramach 16. rundy Pucharu Niemiec. Stał się najmłodszym strzelcem w historii DFB Pokal. 18 lutego Reyna został trzecim najmłodszym graczem w historii, który wystąpił w meczu pucharowym Ligi Mistrzów, wchodząc jako zmiennik w 67. minucie meczu z PSG i asystując przy zwycięskim golu Erlinga Haalanda.

Weston McKennie (Schalke 04)

21-letni pomocnik zagrał w 28 meczach ligowych w tym sezonie, cementując swoją rolę jako regularnego każdego weekendu. McKennie, który zdobył trzy gole w tym sezonie, opuścił mecze głównie z powodu kontuzji lub zawieszenia. Jego trzy gole są najlepszym wynikiem w jego czterech sezonach w Bundeslidze. McKennie był dynamem w środku pola, wygrywając ponad 60% wszystkich pojedynków powietrznych i wykonując prawie 85% swoich podań. Zdolność McKenniego do gry zarówno jako defensywny pomocnik, jak i dodatkowy napastnik na skrzydłach sprawia, że jego wszechstronność jest jego atutem. W rezultacie McKennie jest częścią nowej fali utalentowanych Amerykanów w Niemczech. To przyciągnęło zainteresowanie z całej Europy przed letnim sezonem transferowym.

Christian Pulisic (Chelsea)

Zapowiadany pomocnik atakujący przeniósł się z Dortmundu do Chelsea zeszłego lata. To, co zaczęło się jako skaliste początki, przerodziło się w sukces po pandemicznej przerwie. W sierpniu zadebiutował w Premier League w przegranym 4:0 meczu z Manchesterem United. Pulisic zdobył swoją pierwszą bramkę dla Chelsea 26 października ubiegłego roku, kompletując hat trick w triumfie 4-2 w Burnley. Kontuzjowany przed tym spotkaniem, 21-latek wrócił zdrowy i stał się super-subem w ostatnim okresie gry. Pulisic, który ma na koncie osiem bramek w tym sezonie, zdobył otwierającego gola w wygranym 2-1 meczu z Manchesterem United, pomagając Liverpoolowi w zdobyciu tytułu. Pulisic może pomóc Chelsea w zdobyciu Pucharu Anglii w tym sezonie, gdy londyński klub zmierzy się z Arsenalem 1 sierpnia na Wembley Stadium. Chelsea również pozostaje przy życiu w Lidze Mistrzów.

Tyler Adams (RB Leipzig)

21-letni pomocnik, który dołączył do klubu Bundesligi RB Leipzig w połowie ubiegłego sezonu, ukończył swój pierwszy pełny w Bundeslidze po tym, jak kontuzja pachwiny zepchnęła go na boczny tor przez całą jesień i zimę. Mimo to, Adams pokazał spory postęp w swoich 14 występach ligowych. Używany głównie jako defensywny pomocnik, Adams zadebiutował w Lidze Mistrzów w marcu, wchodząc jako rezerwowy w drugiej połowie meczu z Tottenhamem. Z Lipskiem wciąż żyjącym w ćwierćfinale Ligi Mistrzów, jest prawdopodobne, że Adams może zobaczyć więcej minut w nadchodzących tygodniach.

Zack Steffen (Fortuna Dusseldorf)

25-letni doświadczony bramkarz również ukończył swój pierwszy pełny sezon w Niemczech po wypożyczeniu do Fortuny Dusseldorf z Manchesteru City. Przenosiny do Niemiec były dla Steffena szansą na regularną grę i nie zawiódł się na początku. W swoim debiucie przeciwko Werderowi Brema, w weekend otwarcia sezonu, Steffen zdobył 10 bramek. Wystąpił w 17 meczach ligowych Fortuny, aż do momentu, gdy poważna kontuzja kolana przerwała jego sezon. Druga kontuzja kolana tuż przed wznowieniem rozgrywek Bundesligi zakończyła jego sezon. Steffen zrobił wystarczająco dużo, aby teraz być poważnie rozważane do roli rezerwowego z Manchester City.

Clemente Lisi jest stałym współpracownikiem US Soccer Players. Jest również autorem książki A History of the World Cup: 1930-2018. Znajdź go na Twitterze:http://twitter.com/ClementeLisi.