Jak dlouhý je maraton?

Přišli jste někdy domů z „maratonského“ dne ve škole? Možná jste v sobotu sledovali filmový maraton v televizi? Znáte někoho, kdo se někdy v minulosti zúčastnil tanečního maratonu?

Co mají tyto „maratony“ společného? Všechno jsou to soutěže, události nebo happeningy, které byly mimořádně dlouhé nebo vyžadovaly velkou vytrvalost. Všechny jsou příkladem obecného použití slova „maraton“.

Ti, kdo maraton běželi, však vědí, že toto slovo má zvláštní, specifický význam. Pro běžce je maraton běžecký závod – obvykle silniční – s oficiální vzdáleností 26 mil a 385 metrů (často zkráceně 26,2 míle).

Maraton je pojmenován podle legendárního běhu řeckého vojáka Feidippida, který byl poslem během bitvy u Marathonu. Podle vyprávění byl Feidippidés vyslán z bojiště u Marathónu do Athén, aby všem oznámil, že Řekové v bitvě u Marathónu porazili Peršany. Podle legendy uběhl Feidippidés celou vzdálenost (přibližně 25 mil) bez zastavení a než se zhroutil a zemřel, zvolal: „Zvítězili jsme!“

Maraton byl v roce 1896 uveden jako jedna z původních moderních olympijských disciplín. Od té doby je mužský olympijský maraton tradičně poslední disciplínou, která končí uvnitř olympijského stadionu, často jako součást závěrečného ceremoniálu.

Lidem často připadá zvláštní, že maraton není pěkný kulatý počet kilometrů. Mezinárodní amatérská atletická federace (IAAF) stanovila standardní vzdálenost pro maraton v květnu 1921.

Přestože se na prvních sedmi olympijských hrách běhaly maratony na šest různých vzdáleností (všechny mezi 24,85 a 26,56 mílemi), IAAF se ustálila na 26 mílích a 385 metrech, což byla vzdálenost používaná na olympijských hrách v Londýně v roce 1908.

IAAF se pravděpodobně ustálila na vzdálenosti používané během olympiády v roce 1908, protože tento závod byl všeobecně považován za jeden z nejlepších závodů vůbec. Vyznačoval se dramatickým finišem, který vyvolal celosvětový zájem o maraton.

Dnes se po celém světě každoročně běhá více než 500 maratonů. Většina účastníků jsou rekreační běžci, kteří neběží proto, aby vyhráli.

Někteří jsou vlastně jen rádi, že doběhnou do cíle. Většina běžců prostě soutěží sama se sebou a snaží se překonat svůj osobní nejlepší čas.

Někteří běžci se snaží překonat určité časové bariéry. Například rekreační běžci, kteří běhají poprvé, se často snaží uběhnout maraton za méně než čtyři hodiny. Závodní běžci se mohou snažit doběhnout do cíle za méně než tři hodiny. Jiní si mohou stanovit cíl kvalifikovat se na některý z významných maratonů.

Dennis Kimetto z Keni drží světový rekord mezi muži v čase 2 hodiny 2 minuty a 57 sekund, který zaběhl během Berlínského maratonu v září 2014. Paula Radcliffeová z Velké Británie drží světový rekord pro ženy v čase 2 hodiny 15 minut a 25 sekund, který stanovila během Londýnského maratonu v dubnu 2003.