Hugo Lloris

Začátky kariéryEdit

Lloris začal hrát fotbal v šesti letech v CEDAC (Centre de Diffusion et d’Action Culturelle), místním kulturním centru ve čtvrti Cimiez v Nice. Centrum nabízelo různé aktivity, mezi něž patřil i fotbal. Lloris hrál ve středisku na různých pozicích, například v útoku, než přešel na pozici brankáře poté, co si trenéři všimli, že má působivé brankářské kvality, jako je práce s míčem a chytání. Lloris na této pozici vynikal a upoutal pozornost bývalého brankáře OGC Nice a francouzského internacionála Dominiqua Baratelliho, který hráči doporučil, aby se připojil k jeho bývalému klubu. V deseti letech se Lloris připojil k mládežnické akademii Nice. V mládežnické akademii klubu strávil několik let a byl brankářskou jedničkou klubového týmu do 17 let, který v sezóně 2003-04 vyhrál Championnat Nationaux des 18 ans, celostátní domácí ligovou soutěž pro hráče do 18 let.

NiceEdit

Lloris v roce 2005 s Nice

Po úspěchu s klubovým týmem do 18 let byl Lloris v sezoně 2004-05 povýšen do rezervního týmu klubu v amatérské soutěži Championnat de France, čtvrté úrovni francouzského fotbalu. Na místě prvního brankáře se střídal s Hilairem Munozem, když nastoupil do 12 zápasů. Před sezónou 2005-06 byl Lloris povýšen do sestavy prvního týmu a byl mu přidělen dres s číslem jedna. Manažer Frédéric Antonetti ho určil jako prvního brankáře týmu pro klubové tažení Coupe de la Ligue před oblíbencem fanoušků (a rodákem z Nice) Damienem Gregorinim, na kterého se více spoléhalo v lize. Lloris debutoval na profesionální úrovni 25. října 2005, když mu bylo 18 let, a zaznamenal čisté konto při výhře Nice 2:0 v Coupe de la Ligue nad Châteauroux. Další čisté konto zaznamenal v následujícím kole proti Sedanu a pomohl Nice vyřadit ve čtvrtfinále favorizované Bordeaux a v semifinále derby Azurového pobřeží soupeře z Monaka, což znamenalo, že se klub dostal do svého historicky prvního finále Coupe de la Ligue. Ve finále odehrál Lloris celý zápas při porážce klubu s Nancy 2:1.

Lloris debutoval v lize 18. března 2006 proti Nancy a při vítězství 1:0 vychytal čisté konto. V této sezóně si připsal ještě čtyři ligová vystoupení. V následující sezóně dostal Lloris trvalé místo v základní sestavě před Gregorinim, který následně z klubu odešel do Nancy. Lloris nastoupil ve všech ligových zápasech kromě jediného a zaznamenal 13 čistých kont, když Nice skončilo na 16. místě. Navzdory neuspokojivému konci byl klub pátým nejlépe bránícím týmem v lize, přičemž Lloris inkasoval pouze 36 gólů. Méně jich dali pouze veteráni Grégory Coupet, Cédric Carrasso a Ulrich Ramé. Na začátku sezóny 2007-08 se Lloris potýkal s opakovaným zraněním vazů v levém koleni, kvůli kterému musel v září vynechat tři týdny. Do týmu se vrátil 6. října 2007 v ligovém utkání proti Le Mans, ale po obnovení zranění byl po 71 minutách střídán. Lloris vynechal dalších šest týdnů, než se vrátil 24. listopadu při vítězství týmu 2:1 nad Paris Saint-Germain. Po zbytek sezóny se objevoval stabilně v týmu, protože Nice skončilo na 8. místě, což bylo nejlepší umístění klubu v lize od 6. místa v sezóně 1988-89. Ve 30 vystoupeních inkasoval Lloris pouze 24 gólů a zaznamenal 13 čistých kont. Přispěl k obraně, která během sezóny inkasovala celkově pouze 30 branek, což je nejlepší výsledek v lize. Llorisovo úsilí v této sezóně vedlo k tomu, že se na něj obrátilo několik evropských velkoklubů s nadějí na jeho budoucí angažmá.

LyonEdit

Po další solidní sezóně v Nice se objevily spekulace, kde bude Lloris hrát v následující sezóně. Byl spojován především s francouzským Lyonem, který ho chtěl jako náhradu za odcházejícího Grégoryho Coupeta, Milánem, který ho chtěl jako náhradu za Brazilce Didu, a Tottenhamem Hotspur, který chtěl Llorise jako náhradu za Paula Robinsona. Poté, co se Lloris údajně dohodl s Milánem na osobních podmínkách, odmítl italský klub a zamířil za sedminásobného mistra Ligue 1 Lyon. Viceprezident Milána Adriano Galliani později prohlásil, že dohody bylo téměř dosaženo s tím, že Lloris je „prakticky náš“, ale dohoda narazila, když milánský brankář Christian Abbiati odmítl přestup do Palerma. Lloris své rozhodnutí vysvětlil s odkazem na evropské ambice Lyonu, více herního času v Lyonu a v Miláně neměl zaručené místo prvního brankáře. Přestupová částka nebyla původně zveřejněna, ale později se zjistilo, že její výše činí 8,5 milionu eur. Okamžitě mu byl předán dres s číslem 1 a také pozice prvního brankáře.

Sezóna 2008-09Edit

Lloris debutoval v klubu v úvodním ligovém zápase sezóny 2008-09 10. srpna 2008 proti Toulouse. Lyon v zápase zvítězil 3:0 a zajistil tak svému brankáři první čisté konto v kariéře v klubu. V následujících třech zápasech si Lloris připsal čisté konto proti Lorientu a regionálním rivalům Grenoblu a Saint-Étienne. Přestože Lyon poprvé po sedmi letech přišel o titul, zakončil kampaň s pouhými 27 inkasovanými góly v lize a 16 čistými konty; v obou případech byl druhý nejlepší po Cédricu Carrassovi. Lloris byl následně vyhlášen nejlepším brankářem ligy a také zařazen do týmu roku.

Sezona 2009/10Edit

Lloris rozdává autogramy v roce 2010

V sezoně 2009/10 zůstal Lloris brankářskou jedničkou klubu a novou sezonu zahájil čtyřmi čistými konty v prvních osmi zápasech. Za své výkony v měsíci září byl oceněn jako hráč měsíce UNFP a stal se tak prvním brankářem od srpna 2008, kdy toto ocenění získal Steve Mandanda. Lloris si vysloužil pochvalu médií za své výkony proti Liverpoolu v Lize mistrů UEFA. V prvním zápase, který se hrál na Anfieldu, si Lloris připsal čtyři zákroky a udržel Liverpool pouze na jedné brance. Lyon vyhrál 2:1. Ve druhém zápase na Stade Gerland předvedl v prvním poločase zákroky proti střelám Fernanda Torrese, Dirka Kuyta a Andrije Voronina, v polovině druhého poločasu pak předvedl reflexy, kterými odmítl střelu Brazilce Lucase. Přestože Lyon v závěru zápasu inkasoval, tým vyrovnal gólem Lisandra Lópeze v nastaveném čase na 1:1.

8. listopadu 2009 inkasoval Lloris spolu s brankářem Marseille a francouzskou brankářskou dvojkou Stevem Mandandou po pěti gólech při napínavé remíze 5:5 mezi Lyonem a Marseille, ačkoli většina inkasovaných branek byla přičítána „odfláknutému bránění“, které předvedly oba kluby, jak popisovala média a oba manažeři. Dne 20. prosince se Lloris umístil na třetím místě za Nicolasem Anelkou a Yoannem Gourcuffem v hlasování o cenu pro nejlepšího hráče francouzského fotbalu za rok 2009.

Lloris zůstal konzistentní i během části sezóny 2010, když v prvních čtyřech zápasech klubu v tomto roce inkasoval pouze dvě branky, přičemž Lyon všechny zápasy vyhrál a Lloris vychytal dvě čistá konta. Dne 16. února si Lloris připsal čisté konto v prvním utkání Lyonu ve vyřazovací části Ligy mistrů UEFA proti Realu Madrid. Při vítězství týmu 1:0 si Lloris připsal dva zákroky, když v 61. minutě zachránil prstem odraženou střelu Cristiana Ronalda a o tři minuty později reflexivním zákrokem vychytal střelu Gonzala Higuaína a udržel Lyon v čele tabulky střelců. Lyon později v soutěži dosáhl postupu do čtvrtfinále po remíze 1:1 v Madridu, přičemž Lloris v šesté minutě připustil úvodní gól Cristiana Ronalda. Byla to první brankářova inkasovaná branka po více než 620 minutách. Dne 2. května Lloris asistoval u vítězného gólu, který vstřelil Michel Bastos při výhře Lyonu 1:0 nad Montpellierem. O týden později byl podruhé za sebou vyhlášen brankářem roku UNFP Ligue 1.

Sezóna 2010/11Edit

Před sezónou 2010/11 byl Lloris nominován na cenu UEFA Club Goalkeeper of the Year v rámci UEFA Club Football Awards, ale prohrál s vítězem Ligy mistrů Júlio Césarem z Internazionale. V sezoně si Lloris vedl dobře, přestože v lize inkasoval 40 gólů v kariéře a Lyon potřetí za sebou nedokázal vyhrát ligu. Frustrující sezóna pro klub i samotného Llorise dosáhla svého zenitu 3. dubna 2011 po venkovní remíze 2:2 s Llorisovým bývalým klubem Nice. Přestože Lyon vedl v nastaveném čase 2:0, inkasoval v rozmezí dvou minut dva góly: Éric Mouloungui z penalty a Renato Civelli v závěru utkání, díky čemuž Nice odešlo ze zápasu s remízou. Po skončení zápasu pronesl zklamaný Lloris, který předtím v zápase zachránil penaltový rozstřel, v šatně týmu překvapivé vulgární prohlášení, v němž zpochybnil celkový výkon týmu. Po vítězství týmu 3:0 nad Lens v následujícím týdnu, kdy si Lloris připsal první čisté konto po více než měsíci, se brankář nad svými výroky po zápase v Nice zamyslel a prohlásil: „Byla to lidská reakce. Byla tam frustrace a kumulace a muselo to ven. Bylo nepřípustné remizovat 2:2, když jsem vedl 2:0.“

Tottenham HotspurEdit

Sezóna 2012-13Edit

Lloris si připsal zákrok za Tottenham v roce 2014

Lloris podepsal smlouvu s Tottenhamem Hotspur 31. srpna 2012 za 10 milionů eur a 5 milionů eur variabilně. Lyon rovněž obdrží 20 % z budoucího zisku z Llorisova přestupu. Za Spurs debutoval 20. září 2012 v utkání Evropské ligy UEFA proti Laziu, výsledek zápasu byl 0:0. V tomto utkání nastoupil v základní sestavě Spurs. Lloris nastoupil ke svému prvnímu zápasu v Premier League proti Aston Ville 7. října 2012 a při domácím vítězství 2:0 udržel čisté konto. Jeho vystoupení ukončilo sérii 310 po sobě jdoucích zápasů kolegy brankáře Tottenhamu Brada Friedela v Premier League. Poté, co v šesti zápasech inkasoval pouze čtyři góly, byl nominován na hráče měsíce prosince 2012 v Premier League, ale prohrál s Robinem van Persiem z Manchesteru United. Sezonu 2012/13 zakončil Lloris s 25 vystoupeními a 9 čistými konty.

Sezona 2013/14Edit

Po spekulacích, které ho spojovaly s přestupem do Monaka, Lloris trval na tom, že z Lyonu odešel do zahraničí. Dne 3. listopadu 2013 v zápase proti Evertonu ztratil Lloris vědomí při střetu s kolenem Romelua Lukakua, ale zůstal ve hře poté, co manažer André Villas-Boas určil, že „ukázal velký charakter a osobnost“. Toto rozhodnutí bylo ostře kritizováno charitativními organizacemi zabývajícími se zraněními hlavy, FIFA a hráčskou unií FIFPro.

Lloris v červenci 2014 podepsal prodloužení smlouvy o pět let. Řekl, že nový manažer Tottenhamu Mauricio Pochettino ho k podpisu nové smlouvy přesvědčil svou „přísností a vizí“, která dala klubu „nová měřítka“.

Sezóna 2014-15Edit

V zápase skupinové fáze Evropské ligy UEFA 2014-15 23. října 2014 vedl Tottenham nad Asterasem Tripolis 5:0 čtyři minuty před koncem, když byl Lloris vyloučen za profesionální faul na Tasose Tsokanise. Protože tým využil všechny tři náhradníky, musel se do branky postavit útočník Harry Kane a v 89. minutě dal gól z volného přímého kopu; Tottenham vyhrál zápas 5:1. Tottenham postoupil přes Ligový pohár a ve finále ve Wembley se utká s Chelsea. Lloris byl jmenován do základní jedenáctky v naději na zisk stříbrných medailí, ale Tottenham prohrál 2:0.

Sezóna 2015-16Edit

V srpnu 2015 jmenoval manažer Tottenhamu Mauricio Pochettino Llorise stálým kapitánem týmu, když nahradil odcházejícího Younèse Kaboula.

Sezóna 2016-17Edit

V zápase skupinové fáze Ligy mistrů 2016-17 (který skončil remízou 0:0) proti Bayeru Leverkusen 18. října 2016 předvedl Lloris řadu skvělých zákroků, včetně efektní dorážky jednou rukou na brankové čáře, kterou odmítl Javiera Hernándeze; manažer Tottenhamu Mauricio Pochettino označil Llorisův výkon ve druhém poločase za „brilantní“. Dne 22. listopadu 2016 Lloris zachránil Radamela Falcaa z penalty v 11. minutě a předvedl několik prvotřídních zákroků, včetně neuvěřitelného tečování razantního voleje Kamila Glika z pěti metrů nad břevno v 68. minutě v zápase skupinové fáze Ligy mistrů 2016/17 na hřišti AS Monako; Tottenham však zápas prohrál 1:2 a ze soutěže vypadl.

V prosinci 2016 Lloris podepsal prodloužení smlouvy a zůstal v Tottenhamu do roku 2022. V sezóně 2016-17 pomohl Lloris Tottenhamu dosáhnout nejlepšího obranného rekordu v historii klubu, když v této sezóně Premier League inkasoval pouze 26 gólů (z toho pouze 9 v domácích ligových zápasech), což je o 6 gólů lepší než předchozí rekord 32 inkasovaných branek, který byl stanoven v sezóně 1908-09 ve druhé lize. V této sezóně udržel 15 čistých kont, ale o ocenění Zlatá rukavice přišel, když v posledním zápase sezóny, při rekordní venkovní ligové výhře 7:1 na hřišti Hull City, inkasoval gól.

Sezóna 2017-18Edit

Dne 17. dubna 2018 nastoupil Lloris ke svému 250. utkání za Tottenham při remíze 1:1 s Brightonem. Stal se tak teprve 61. hráčem a šestým brankářem, který tohoto milníku za klub dosáhl.

Sezóna 2018-19Edit

V zápase skupinového kola Ligy mistrů proti PSV Eindhoven 24. října 2018 byl Lloris vyloučen po zákroku v závěru utkání, které skončilo remízou 2:2. V zápase proti PSV Eindhoven nastoupil jako první brankář v historii klubu. Dne 2. března 2019 zachránil Lloris v severolondýnském derby pozdní penaltu a udržel tak skóre 1:1. O několik dní později, 5. března 2019, ve venkovním utkání poslední šestnáctky Ligy mistrů proti Borussii Dortmund předvedl Lloris několik klíčových zákroků a udržel čisté konto, čímž zajistil klubu výhru 4:0 na zápasy a postup do druhého čtvrtfinále Ligy mistrů. Jedná se o jeho 100. čisté konto v klubu. Čisté konto udržel také v domácím čtvrtfinále proti Manchesteru City, když zachránil penaltu při výhře 1:0, která pomohla Tottenhamu udržet se v soutěži. Předminulý týden v zápase Premier League proti Liverpoolu udělal brankářskou chybu, po které inkasoval pozdní gól, a utkání prohráli 2:1.

Sezóna 2019-20Edit

V sezóně 2019-20 nastoupil Lloris ke svému 300. utkání za klub ve druhém ligovém zápase sezóny proti Manchesteru City, který skončil 2:2. 5. října byl Lloris odnesen na nosítkách poté, co utrpěl vykloubený loket v zápase s Brightonem, který skončil porážkou Spurs 3:0. V zápase proti Manchesteru City si Lloris připsal 300. čisté konto. Poškození vazů, které utrpěl při tomto zranění, ho vyřadí z týmu na několik měsíců. V listopadu 2019 podstoupil operaci vykloubení. Po zranění se vrátil v lednu 2020 v domácím utkání proti Norwichi.