Brandon Roy

Portland Trail Blazers (2006-2011)Edit

Sezóna 2006-07Edit

Roy během draftu NBA v roce 2006

Royův debut v NBA se odehrál v jeho rodném městě proti týmu Seattle SuperSonics. V tomto utkání nastřílel 20 bodů a v následujícím utkání 19 bodů. Naražená levá pata ho na začátku sezóny vyřadila z 20 zápasů, ale krátce po svém návratu, 22. prosince 2006 proti Torontu Raptors, zaznamenal svůj první double-double v kariéře. Na konci ledna 2007 vedl Roy se 14,5 body na zápas mezi všemi nováčky NBA. Stal se čtvrtým hráčem týmu Trail Blazer, který byl vybrán do týmu nováčků na All-Star víkendu NBA od jeho založení v roce 1994. Byl prvním hráčem týmu Trail Blazer, který se zúčastnil All-Star Weekendu od roku 2001, kdy byl Rasheed Wallace vybrán jako náhradník do All-Star týmu.

V lednu, únoru a březnu 2007 byl vyhlášen nováčkem měsíce v Západní konferenci. Poté, co měl v sezóně 2006-07 v průměru 16,8 bodu, 4,4 doskoku a 4,0 asistence na zápas, byl Roy vyhlášen nováčkem roku NBA. Získal 127 ze 128 hlasů na prvním místě. Kvůli zranění odehrál v této sezóně pouze 57 zápasů, což je druhý nejmenší počet zápasů pro nováčka roku. Byl třetím hráčem týmu Trail Blazer, který toto ocenění získal, prvními dvěma byli Geoff Petrie a Sidney Wicks.

Sezóna 2007-08Edit

Roy se rozcvičuje před zápasem

Roy nastoupil v prvních 48 zápasech sezóny 2007-08 a v průměru zaznamenal 19,1 bodu, 5,8 asistence a 4,6 doskoku. V prosinci také dovedl Blazers k sérii 13 vítězných zápasů. Roy byl vybrán jako náhradník pro Utkání hvězd NBA 2008. V tomto utkání zaznamenal 18 bodů a také 9 doskoků. V posledním zápase před All-Star víkendem si poranil pravý kotník. Přestože si za svou hru během víkendu vysloužil uznání, zranění ovlivnilo jeho hru v následujících týdnech. Podruhé hrál v Rookie Challenge, tentokrát jako „druhoročák“; v druholigovém týmu byl i jeho spoluhráč LaMarcus Aldridge. Roy odehrál v Utkání hvězd přibližně 29 minut, což bylo nejvíce ze všech hráčů Západní konference. S 18 body se také vyrovnal Chrisi Paulovi a Amar’e Stoudemireovi.

Sezóna 2008-09Edit

V předsezóně 2008 podstoupil Roy ve Vancouveru ve státě Washington dvacetiminutový lékařský zákrok, během něhož mu týmový lékař Don Roberts odstranil kus chrupavky, který způsoboval podráždění Royova levého kolena. Roy kvůli rehabilitaci vynechal několik týdnů, ale v den zahájení sezóny proti Los Angeles Lakers byl připraven. Dne 6. listopadu proti Houstonu Rockets trefil Roy v prodloužení osm desetin sekundy před koncem vítěznou střelu z 30 metrů. 18. prosince zaznamenal Roy proti Phoenixu Suns 52 bodů, což bylo jeho kariérní maximum. Trefil 14 z 27 střel z pole, 19 z 21 z čáry trestných hodů a 5 ze 7 z tříbodové čáry. K tomu přidal šest asistencí, pět doskoků a zablokovanou střelu, to vše bez jediné ztráty míče. Dne 24. ledna Roy v utkání proti Washingtonu Wizards vyrovnal rekord Blazers v počtu získaných míčů (10). Dne 8. února, kdy Blazers prohrávali proti Knicks o 1 bod, se Roy prosadil s klaksonem a rozhodl o vítězství 109:108. Od 16. února 2009 měl Roy na svém kontě 24 košů, kterými vyrovnal nebo vyhrál zápasy do 35 sekund. Roy byl opět vybrán jako náhradník do Utkání hvězd NBA 2009, kde za 31 minut hry nastřílel 14 bodů při střelbě 7 z 8, získal 5 doskoků a rozdal 5 asistencí. Dne 13. dubna byl Roy vyhlášen Hráčem týdne Západní konference, což je jeho čtvrté ocenění. Roy a Clyde Drexler jsou jedinými hráči Portlandu Trail Blazers, kteří toto ocenění získali čtyřikrát. V hlasování o MVP sezóny 2008-09 skončil Roy na 9. místě, když získal jeden hlas za 4. místo a čtyři hlasy za 5. místo, celkem 7 bodů. Roy byl 13. května jmenován do druhého týmu All-NBA a stal se prvním Blazerem, který se dostal do All-NBA týmu od sezóny 1991-92.

Sezóna 2009-10Edit

Roy bránil DeShawna Stevensona v zápase

5. srpna 2009 bylo potvrzeno, že Roy souhlasil se čtyřletou smlouvou s maximálním platem a opcí na pátý rok, která ho udrží v týmu Trail Blazer minimálně do sezóny 2013-14. V roce 2009 se Roy stal členem týmu Trail Blazer.

Roy byl vybrán do Utkání hvězd NBA 2010, což znamenalo jeho třetí výběr mezi hvězdy NBA. Roy však byl mimo hru kvůli zranění pravého stehenního svalu, které utrpěl 13. ledna proti Milwaukee Bucks a které se znovu zhoršilo 20. ledna proti Philadelphii 76ers.

11. dubna 2010 si Roy poranil pravé koleno. Magnetická rezonance toho večera potvrdila zhmoždění pravého kolena (kostní podlitinu) a 12. dubna další vyšetření magnetickou rezonancí ukázalo lehké natržení menisku. Roy se 16. dubna podrobil operaci a očekávalo se, že vynechá minimálně první kolo play-off NBA 2010, ale po osmi dnech rekonvalescence se vrátil do čtvrtého zápasu a dovedl Blazers k vítězství.

Roy byl 6. května jmenován do třetího týmu All-NBA a byla to jeho druhá sezóna v řadě, kdy byl jmenován do All-NBA týmu. Před začátkem další sezony označil konferenční rival Kobe Bryant Roye za nejtěžšího hráče na Západě a prohlásil, že ve své hře „nemá žádné slabiny“.

Sezona 2010-11Roy začal první měsíc sezony skórovat svým obvyklým tempem, ale v prosinci se začalo projevovat, že jeho kolena, která ho trápí už od vysoké školy a v dubnu se zranila, trpí nedostatkem chrupavek. Vynechal devět zápasů, než Trail Blazers oznámili, že bude mimo hru na dobu neurčitou. Všeobecně se spekulovalo, že Roy už nebude schopen hrát na úrovni All-Star. To donutilo tým začít vést útok prostřednictvím útočníka LaMarcuse Aldridge a záložního obránce Wesleyho Matthewse.

Roy se svými portlandskými spoluhráči

17. ledna 2011 se Roy podrobil artroskopické operaci obou kolen. Do sestavy se vrátil 25. února a z lavičky nastřílel 18 bodů, včetně rozhodující trojky, kterou si vynutil prodloužení, a pomohl Blazers k vítězství 107:106. Poté se vrátil do sestavy. Roy pak po zbytek sezóny zastával roli náhradníka, bodoval nepravidelně a sezónu zakončil s nejnižším kariérním průměrem 12,2 bodu, 2,6 doskoku, 2,7 asistence a 28 minut ve 47 zápasech.

Blazers se pak v prvním kole play-off NBA 2011 utkali s Dallasem Mavericks. Roy v prvních 2 zápasech nastřílel 1:8, včetně zápasu 2, v němž viděl pouze 8 minut herního času a byl bez bodu. Blazers oba zápasy prohráli a v sérii prohrávali 0:2. Vyjádřil svou frustraci z toho, že byl během prvních 2 čtvrtin posledním střídajícím hráčem a že hrál 8 minut poté, co v 1. zápase dostal 26 minut. Série se poté přesunula do Portlandu a Roy za 23 minut z lavičky nastřílel 16 bodů a pomohl Blazers k vítězství ve třetím zápase 97:92.

Blazers i Mavericks začali čtvrtý zápas klidným prvním poločasem, ve kterém Dallas mírně vedl. Blazers pak po přestávce netrefili prvních 15 střel, když náskok Mavs narostl až na 67:44. Roy pak v závěru třetí části trojkou snížil náskok na 67:49. V závěru třetího dějství se Mavericks dostali do vedení. Ve čtvrté čtvrtině Roy nastřílel 18 bodů poté, co v předchozích třech čtvrtinách prohrával 1:3, včetně čtyřbodového koše, kterým vyrovnal zápas, a střely ze středu hřiště 49 sekund před koncem, kterou svému týmu definitivně zajistil vedení, a 24 body dovedl Blazers k nepravděpodobnému vítězství 84:82 a vyrovnání série. Blazers sice sérii prohráli v šesti zápasech, ale Royovi to dalo naději, že v příští sezoně opět nastoupí.

Odchod do důchoduEdit

Těsně před zahájením tréninkového kempu NBA po ukončení výluky NBA v roce 2011 Roy oznámil, že jeho kolena natolik zdegenerovala – chyběla mu chrupavka mezi oběma kolenními kostmi – že končí s basketbalem.

Po jeho oznámení o odchodu do basketbalového důchodu využil tým Portland Trail Blazers klauzuli o amnestii Roye kvůli flexibilitě platového stropu.

ComebackEdit

V červnu 2012 Roy oznámil, že plánuje návrat do NBA. Řekl, že se zotavil natolik, aby mohl hrát poté, co podstoupil proceduru s plazmou bohatou na krevní destičky, kterou podstoupil i Kobe Bryant, aby si udržel zdravá kolena. Za Portland nemohl hrát podle současné kolektivní smlouvy NBA, protože ho Portland v roce 2011 amnestoval. Roy vstoupil na trh s volnými hráči 1. července 2012. Roy údajně projevil zájem podepsat smlouvu s Dallasem Mavericks, Golden State Warriors, Minnesotou Timberwolves, Indianou Pacers nebo Chicagem Bulls.

Minnesota Timberwolves (2012-2013)Edit

Dne 31. července 2012 podepsal Roy smlouvu s Minnesotou Timberwolves. Díky této smlouvě se Roy dostal k hvězdnému útočníkovi Kevinu Loveovi a rozehrávači Rickymu Rubiovi. Rozhodl se nosit číslo 3, které nosil během svých vysokoškolských let ve Washingtonu. Během tréninkového kempu se cítil dobře, ale 26. října 2012 utrpěl zranění po srážce během předsezónního zápasu. Odehrál pět zápasů základní části, než musel podstoupit operaci pravého kolena, která ukončila sezonu. V sezoně 2012/13 měl průměr 5,8 bodu na zápas, 2,8 doskoku na zápas a 4,6 asistence na zápas za 24,4 minuty. Minnesota se Roye zřekla 10. května 2013. Poté řekl: „Pokaždé, když odcházíte ze hry, máte ‚co kdyby‘. Mám pocit, že jsem si na tyto otázky loni dokázal odpovědět tím, že jsem šel na hřiště a zkusil to.“